Part Number # 9012GAW26
SKU # 2206750
9012GAW26
Telemecanique 9012GAW26 Pressure Switch
Part Number # 9012GAW26
SKU # 2206750
$495.04 / Each
Telemecanique 9012GAW26 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | 9012GAW26 |
| SKU #: | 2206750 |
| Connection Material: | Steel/Nitrile |
| Contact Configuration: | 2NO-2NO |
| Differential: | 10 to 49 psi |
| Enclosure Type: | NEMA 4/4X/13 |
| Maximum Pressure: | 750 psi |
| Operating Cycles: | 120 cpm |
| Pressure Rating: | 5 to 250 psi |
| Series: | 9012G |
| Temperature Rating (Degrees F): | -10 to 185 deg F |
| Type: | Electromechanical Low Pressure Single Stage |
| Connection type: | NPT Conduit/Screw Clamp |
| Housing material: | Die Cast Aluminum |
| UNSPSC: | 39122210 |
| UPC: | 00785901192435 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$495.04 / Each
Quantity:
- Square D Pressure Switch, Electromechanical Low Pressure Single Stage, Series: 9012G, 5 to 250 psi Pressure, 10 to 49 psi Differential, 750 psi Maximum, 2NO-2NO Contact Configuration, 120 cpm Operating Cycles, -10 to 185 deg F, NPT Conduit/Screw Clamp Connection, Steel/Nitrile Connection, Nitrile Diaphragm, Die Cast Aluminum Housing Material, NEMA 4/4X/13 Enclosure
9012GAW26 Application
Industrial, Pressure Control, Monitoring of Water Pumps, Compressors, Agricultural/Irrigation Water Systems, Molding Presses, Injection Molders, Grinding Machines, Machining Centers, Complex/Special Machines, HVAC, Automotive, Food, Beverage, Healthcare Facilities and Pharmaceutical Applications and Regulation Between 2 Thresholds9012GAW26 Item Features
- 9012G industrial pressure switches control circuit rated for pneumatic and hydraulic systems
- Rugged, robust construction provides a long life and provides years of uninterrupted, worry-free service
- Driftproof cut-in and cut-out settings
- Has visible vertical contacts, easy to inspect without removal
- An extra strong frame that resists distortion when mounting the switch to a compressor
- Designed for the direct control of motors in pump and compressor applications
- For use in sensitive pressure control application
- 1/4-18 NPTF pressure
- +/- 2.5 % full scale adjustable differential at mid range
- Adjustable differential
- 1/2 in NPT conduit entrance cable entry
9012GAW26 Standards
ECCN: EAR99|CE Marked|CSA C22.2 File No 14/LR25490 Class 3211-03|IEC 68-2-6/58-2-27|REACH Compliant|RoHS Compliant|UL 50/508/File NO E12158 CCN NKPZ and CCN NTHT|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP) , which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2206750Part Number #9012GAW26UNSPSC39122210UPC00785901192435
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

