Part Number # 9012GBW21
SKU # 2226768
9012GBW21
Telemecanique 9012GBW21 Electromechanical Pressure Switch
Part Number # 9012GBW21
SKU # 2226768
$659.20 / Each
Telemecanique 9012GBW21 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | 9012GBW21 |
| SKU #: | 2226768 |
| Connection Material: | Zinc Plated Steel |
| Differential: | 16 to 90 psi +/-2.5% Full Scale |
| Dimensions: | 5.45 in H x 3.5 in W x 2.63 in D |
| Maximum Pressure: | 850 psi |
| Operating Cycles: | </= 20 cpm |
| Pressure Rating: | 13 to 425 psi |
| Series: | 9012G |
| Temperature Rating (Degrees F): | -10 to 185 deg F |
| Housing material: | Cast Aluminum |
| UNSPSC: | 39122210 |
| UPC: | 00785901024842 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$659.20 / Each
Quantity:
- Square D Electromechanical Pressure Switch, Series: 9012G, 13 to 425 psi, 16 to 90 psi +/-2.5% Full Scale Differential, 850 psi Maximum, DPDT, = 20 cpm Operating Cycles, -10 to 185 deg F, Screw Clamp, Zinc Plated Steel Connection, Nitrile Diaphragm, Cast Aluminum Housing, NEMA 4/4X/13, 5.45 in H x 3.5 in W x 2.63 in D
9012GBW21 Item Features
- Non-corrosive liquids, non-corrosive gas, hydraulic oil, air controller fluid
- Regulation between 2 threshold pressure switch operation
- Adjustable scale
- 1/2 in NPT conduit entrance cable entry
- >0 to <4% repeat accuracy
- 10 A by gL overload and short circuit protection
- 5000000 cycles mechanical durability
- 50 gn conforming to IEC 58-2-27 shock resistance
- Without local display
9012GBW21 Standards
UL File No. E12443|CSA C22.2 No 14|File No. LR25490 Class 3211 03|CE CertifiedSKU #2226768Part Number #9012GBW21UNSPSC39122210UPC00785901024842
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

