Part Number # 9012GCW23
SKU # 2299740
9012GCW23
Telemecanique 9012GCW23 Electromechanical Pressure Switch
Part Number # 9012GCW23
SKU # 2299740
$937.08 / Each
Telemecanique 9012GCW23 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | 9012GCW23 |
| SKU #: | 2299740 |
| Connection Material: | PTFE/FKM Fluorocarbon/440 Stainless Steel/303 Stainless Steel |
| Contact Configuration: | 2NO-2NC DPDT-DB |
| Differential: | 289 to 1260 psi |
| Maximum Pressure: | 20000 psi |
| Operating Cycles: | 120 cpm |
| Pressure Rating: | 170 to 5600 psi |
| Series: | 9012G |
| Temperature Rating (Degrees F): | -10 to 185 deg F |
| Type: | 1-Stage |
| Housing material: | Die Cast Aluminum Alloy |
| UNSPSC: | 39122210 |
| UPC: | 00785901961345 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$937.08 / Each
Quantity:
- Telemecanique Electromechanical Pressure Switch, 1-Stage, Series: 9012G, 170 to 5600 psi, 289 to 1260 psi Differential, 20000 psi Maximum, 2NO-2NC DPDT-DB, 120 cpm Operating Cycles, -10 to 185 deg F, Screw Clamp, PTFE/FKM Fluorocarbon/440 Stainless Steel/303 Stainless Steel Connection, FKM Fluorocarbon Diaphragm, Die Cast Aluminum Alloy Housing, NEMA 4/4X/13
9012GCW23 Application
Industrial, Pressure control or monitoring of water pumps, compressors, agricultural/irrigation water systems, moulding presses, injection moulders, grinding machines, machining centers, complex and special machines, HVAC, automotive, food and beverage, healthcare facilities, pharmaceutical9012GCW23 Item Features
- 9012G industrial pressure switches control circuit rated for pneumatic and hydraulic systems
- Rugged, robust construction provides a long life and provides years of uninterrupted, worry-free service
- Drift proof cut-in and cut-out settings
- Has visible vertical contacts, easy to inspect without removal
- An extra strong frame that resists distortion when mounting the switch to a compressor
- Designed for the direct control of motors in pump and compressor applications
- For use in sensitive pressure control application
- 1/4-18 NPTF pressure
- +/- 2.5 % full scale adjustable differential at mid range
- Adjustable differential
- 1/2 in NPT conduit entrance
9012GCW23 Standards
ECCN EAR99|CE Certified|CSA C22.2 No 14/LR25490 Class 3211-03|IEC 68-2-6/58-2-27|REACH Compliant|RoHS Compliant|UL 50/508/File E12158 CCN NKPZ and CCN NTHT|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2299740Part Number #9012GCW23UNSPSC39122210UPC00785901961345
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

