Part Number # 9012GGW24
SKU # 2197592
9012GGW24
Telemecanique 9012GGW24 Pressure Switch
Part Number # 9012GGW24
SKU # 2197592
$889.27 / Each
Telemecanique 9012GGW24 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | 9012GGW24 |
| SKU #: | 2197592 |
| Connection Material: | Zinc Plated Steel/Nitrile |
| Contact Configuration: | 2NO-2NC DPDT-DB |
| Differential: | 5 to 15 psi |
| Maximum Pressure: | 240 psi |
| Operating Cycles: | 120 cpm |
| Pressure Rating: | 0 to 175 psi |
| Series: | 9012G |
| Temperature Rating (Degrees F): | -10 to 185 deg F |
| Type: | Electro-Mechanical Low |
| Connection type: | 1/4-18 NPTF/Screw Clamp |
| Housing material: | Die Cast Aluminum Alloy |
| UNSPSC: | 39122210 |
| UPC: | 00785901048695 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$889.27 / Each
Quantity:
- Square D Pressure Switch, Electro-Mechanical Low, Series: 9012G, 0 to 175 psi Pressure, 5 to 15 psi Differential, 240 psi Maximum, 2NO-2NC DPDT-DB Contact Configuration, 120 cpm Operating Cycles, -10 to 185 deg F, 1/4-18 NPTF/Screw Clamp Connection, Zinc Plated Steel/Nitrile Connection, Nitrile Diaphragm, Die Cast Aluminum Alloy Housing Material, NEMA 4/4X/13 Enclosure
9012GGW24 Application
For industrial, pressure control or monitoring of water pumps, compressors, agricultural/irrigation water systems, moulding presses, injection moulders, grinding machines, machining centers, complex and special machines, HVAC, automotive, food and beverage, healthcare facilities, pharmaceutical, controlling small electrically driven air compressors, indoor and general purpose applications9012GGW24 Item Features
- 9012G industrial pressure switches control circuit rated for pneumatic and hydraulic systems
- Rugged, robust construction provides a long life and provides years of uninterrupted, worry-free service
- Driftproof cut-in and cut-out settings
- Has visible vertical contacts, easy to inspect without removal
- An extra strong frame that resists distortion when mounting the switch to a compressor
- Designed for the direct control of motors in pump and compressor applications
- For use in sensitive pressure control application
- 1/4-18 NPTF pressure
- Adjustable differential
- 1/2 in NPT conduit entrance
9012GGW24 Standards
CE Certified|CSA C22.2 No 14/LR25490 Class 3211-03|IEC 68-2-6/58-2-27|REACH Compliant|UL 50/508/File E12158 CCN NKPZ and CCN NTHT|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2197592Part Number #9012GGW24UNSPSC39122210UPC00785901048695
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

