Part Number # 9012GGW4
SKU # 1031500
9012GGW4
Telemecanique 9012GGW4 Pressure Switch
Part Number # 9012GGW4
SKU # 1031500
$825.93 / Each
Telemecanique 9012GGW4 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | 9012GGW4 |
| SKU #: | 1031500 |
| Connection Material: | Steel/Nitrile |
| Differential: | 5 to 15 psi |
| Maximum Pressure: | 240 psi |
| Operating Cycles: | 120 cpm |
| Pressure Rating: | 0 to 175 psi |
| Series: | 9012G |
| Temperature Rating (Degrees F): | -10 to 185 deg F |
| Type: | Electromechanical Low |
| Connection type: | NPT Conduit/Screw Clamp |
| UNSPSC: | 39122210 |
| UPC: | 00785901124214 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$825.93 / Each
Quantity:
- Square D Pressure Switch, Electromechanical Low, Series: 9012G, 0 to 175 psi Pressure, 5 to 15 psi Differential, 240 psi Maximum, 1NO-1NC Contact Configuration, 120 cpm Operating Cycles, -10 to 185 deg F, NPT Conduit/Screw Clamp Connection, Steel/Nitrile Connection, Nitrile Diaphragm, Die Cast Aluminum Housing Material, NEMA 4/4X/13 Enclosure
9012GGW4 Application
Industrial, Pressure Control, Monitoring of Water Pumps, Compressors, Agricultural/Irrigation Water Systems, Molding Presses, Injection Molders, Grinding Machines, Machining Centers, Complex/Special Machines, HVAC, Automotive, Food, Beverage, Healthcare Facilities and Pharmaceutical Applications and Regulation Between 2 Thresholds9012GGW4 Item Features
- 9012G industrial pressure switches control circuit rated for pneumatic and hydraulic systems
- Rugged, robust construction provides a long life and provides years of uninterrupted, worry-free service
- Driftproof cut-in and cut-out settings
- Has visible vertical contacts, easy to inspect without removal
- An extra strong frame that resists distortion when mounting the switch to a compressor
- Designed for the direct control of motors in pump and compressor applications
- For use in sensitive pressure control application
- 1/4-18 NPTF pressure
- Adjustable differential
- 1/2 in NPT conduit entrance cable entry
9012GGW4 Standards
ECCN: EAR99|CE Marked|CSA C22.2 File No 14/LR25490 Class 3211-03|IEC 68-2-6/58-2-27|REACH Compliant|UL 50/508/File NO E12158 CCN NKPZ and CCN NTHT|RoHS Compliant|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #1031500Part Number #9012GGW4UNSPSC39122210UPC00785901124214
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

