Part Number # 9012GNO5
SKU # 2197480
9012GNO5
Telemecanique 9012GNO5 Pressure Switch
Part Number # 9012GNO5
SKU # 2197480
$290.82 / Each
Telemecanique 9012GNO5 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | 9012GNO5 |
| SKU #: | 2197480 |
| Connection Material: | Zinc Plated Steel/Nitrile |
| Contact Configuration: | 1CO SPDT |
| Differential: | 4.2 to 22 psi |
| Enclosure Type: | Open |
| Maximum Pressure: | 475 psi |
| Operating Cycles: | 120 cpm |
| Pressure Rating: | 3 to 150 psi |
| Series: | 9012G |
| Temperature Rating (Degrees F): | -10 to 185 deg F |
| Type: | 1-Stage Electro-Mechanical Low |
| Connection type: | 1/4-18 NPTF/Screw Clamp |
| UNSPSC: | 39122210 |
| UPC: | 00785901543220 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$290.82 / Each
Quantity:
- Telemecanique Pressure Switch, 1-Stage Electro-Mechanical Low, Series: 9012G, 3 to 150 psi Pressure, 4.2 to 22 psi Differential, 475 psi Maximum, 1CO SPDT Contact Configuration, 120 cpm Operating Cycles, -10 to 185 deg F, 1/4-18 NPTF/Screw Clamp Connection, Zinc Plated Steel/Nitrile Connection, Nitrile Diaphragm, Cast Aluminum Housing Material, Open Enclosure
9012GNO5 Application
Industrial, Pressure control or monitoring of water pumps, compressors, agricultural/irrigation water systems, moulding presses, injection moulders, grinding machines, machining centers, complex and special machines, HVAC, automotive, food and beverage, healthcare facilities, pharmaceutical9012GNO5 Item Features
- 9012G industrial pressure switches control circuit rated for pneumatic and hydraulic systems
- Rugged, robust construction provides a long life and provides years of uninterrupted, worry-free service
- Driftproof cut-in and cut-out settings
- Has visible vertical contacts, easy to inspect without removal
- An extra strong frame that resists distortion when mounting the switch to a compressor
- Designed for the direct control of motors in pump and compressor applications
- For use in sensitive pressure control application
- 1/4-18 NPTF pressure
- +/- 2.5 % full scale adjustable differential at mid range
- Adjustable differential
- 1/2 in NPT conduit entrance
9012GNO5 Standards
ECCN EAR99|CE Certified|CSA C22.2 No 14/LR25490 Class 3211-03|IEC 68-2-6/58-2-27|REACH Compliant|UL 508/File E12158 CCN NKPZ|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP) , which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2197480Part Number #9012GNO5UNSPSC39122210UPC00785901543220
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

