Part Number # 9013FHG49J59X
SKU # 2234366
9013FHG49J59X
Telemecanique 9013FHG49J59X Pumptrol Pressure Switch
Part Number # 9013FHG49J59X
SKU # 2234366
$42.40 / Each
Telemecanique 9013FHG49J59X Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | 9013FHG49J59X |
| SKU #: | 2234366 |
| Contact Configuration: | 2NC |
| Differential: | 40 psi |
| Dimensions: | 2.78 in W x 3.76 in D x 3.92 in H |
| Enclosure Type: | NEMA 1/IP20 |
| Maximum Pressure: | 220 psi |
| Operating Cycles: | 10 cpm |
| Pressure Rating: | 100 to 200 psi |
| Series: | 9013FH |
| Temperature Rating (Degrees F): | -33 to 257 deg F |
| Type: | Electromechanical |
| Housing material: | Thermoplastic |
| UNSPSC: | 39122210 |
| UPC: | 00785901051183 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$42.40 / Each
Quantity:
- Square D Pumptrol Pressure Switch, Electromechanical, Series: 9013FH, 100 to 200 psi, 40 psi Differential, 220 psi Maximum, 2NC, 10 cpm Operating Cycles, -33 to 257 deg F, Screw Clamp, Nitrile Diaphragm, Thermoplastic Housing, NEMA 1/IP20, 2.78 in W x 3.76 in D x 3.92 in H
9013FHG49J59X Application
Controlling Small Electrically Driven Air Compressors, Indoor and General Purpose Applications9013FHG49J59X Item Features
- Class 9013 Type FHG pressure switches are designed for the control of small electrically driven air compressors
- Contacts open on pressure rise
- Diaphragm actuated
- 2 NC, snap action, DPST-DB, form YY contacts type and composition
- Air (-22 to 257 deg F), fresh water (-22 to 257 deg F) controlled fluid
- 1/4 in NPT external conforming to UL 508 fluid connection
- Regulation between 2 thresholds, fixed differential scale
- 4 terminal blocks
- Screw clamp terminal, 10 AWG clamping capacity electrical connection
- Nitrile (Buna-N) diaphragm
- 300000 cycles mechanical durability, 100000 cycles at 10 cycles/min electrical durability
- Zinc plated steel or equivalent flange
- 0.75 kW (1 hp) at 460 VAC 3-ph, 0.75 kW (1 hp) at 575 VAC 3-ph, 1.5 kW (2 hp) at 230 VAC 1-ph, 1.1 kW (1.5 hp) at 115 VAC 1-ph, 1.5 kW (2 hp) at 115 VAC 3-ph, 2.2 kW (3 hp) at 230 VAC 3-ph
- General purpose (indoor) environmental conditions
- Bracket mounting
- (2) 0.88 in cable entries with 0.84 in across flats
- A600 NEMA contact rating designation
- Noryl thermoplastic resin
- 2-way pressure release value
9013FHG49J59X Standards
RoHS Compliant|UL 508 E12158 CCN NKPZ|CSA LR25490|CE Marked|PPROP65: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer, and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.govSKU #2234366Part Number #9013FHG49J59XUNSPSC39122210UPC00785901051183
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

