Part Number # 9013FRG62J32
SKU # 2264548
9013FRG62J32
Telemecanique 9013FRG62J32 Water Pump Switch
Part Number # 9013FRG62J32
SKU # 2264548
$56.81 / Each
Telemecanique 9013FRG62J32 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | 9013FRG62J32 |
| SKU #: | 2264548 |
| Connection Material: | Zinc Plated Steel |
| Differential: | 20 to 30 psi |
| Dimensions: | 3.71 in H x 2.78 in W x 3.76 in D |
| Maximum Pressure: | 220 psi |
| Pressure Rating: | 20 to 80 psi |
| Series: | 9013FR |
| Temperature Rating (Degrees F): | -33 to 257 deg F |
| Housing material: | Polypropylene |
| UNSPSC: | 39122210 |
| UPC: | 00785901052494 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$56.81 / Each
Quantity:
- Square D Water Pump Switch, Series: 9013FR, 20 to 80 psi Pressure, 20 to 30 psi Differential, 220 psi Maximum, DPST Contact Configuration, 10 cpm Operating Cycles, -33 to 257 deg F, Screw Clamp Connection, Zinc Plated Steel Connection, Nitrile Diaphragm, Polypropylene Housing Material, IP20/NEMA 1 Enclosure, 3.71 in H x 2.78 in W x 3.76 in D Dimensions
9013FRG62J32 Item Features
- Fresh water controller fluid
- Regulation between 2 threshold pressure switch operation
- Adjustable differential scale
- 1/4 in NPSF internal fluid connection
- +/-3% repeat accuracy
- 2 NO, snap action, DPST-DB, form XX contacts type and composition
- 2 0.88 in cable entries with 0.84 in across flats
- 10 AWG clamping capacity
- 20 A cartridge fuse gG short circuit protection
- 4 terminal blocks
- 100000 cycles at 10 cycles/min electrical durability
- 300000 cycles mechanical durability
- Without local display
- https://www.youtube.com/watch?v=FZOJsWILWiA
9013FRG62J32 Standards
UL File No. E12158|CSA File No. LR25490|CE Certified|NSFSKU #2264548Part Number #9013FRG62J32UNSPSC39122210UPC00785901052494
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

