Part Number # 9013FSG2J21M4
SKU # 2169524
9013FSG2J21M4
Telemecanique 9013FSG2J21M4 Pumptrol Pressure Switch
Part Number # 9013FSG2J21M4
SKU # 2169524
$41.08 / Each
Telemecanique 9013FSG2J21M4 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | 9013FSG2J21M4 |
| SKU #: | 2169524 |
| Connection Material: | Steel |
| Contact Configuration: | 2NC |
| Differential: | 20 to 65 psi |
| Enclosure Type: | NEMA 1/IP20 |
| Maximum Pressure: | 65 psi |
| Operating Cycles: | 10 cpm |
| Pressure Rating: | 10 to 45 psi |
| Series: | 9013FS |
| Temperature Rating (Degrees F): | -33 to 257 deg F |
| Type: | Type F Electromechanical |
| Housing material: | Polypropylene |
| UNSPSC: | 39122210 |
| UPC: | 00785901066187 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$41.08 / Each
Quantity:
- Telemecanique Pumptrol Pressure Switch, Type F Electromechanical, Series: 9013FS, 10 to 45 psi Pressure, 20 to 65 psi Differential, 65 psi Maximum, 2NC Contact Configuration, 10 cpm Operating Cycles, -33 to 257 deg F, Screw Clamp Connection, Steel Connection, Nitrile Diaphragm, Polypropylene Housing Material, NEMA 1/IP20 Enclosure
9013FSG2J21M4 Application
Industrial, Pressure Control, Monitoring of Water Pumps, Compressors, Agricultural/Irrigation Water Systems, Molding Presses, Injection Molders, Grinding Machines, Machining Centers, Complex/Special Machines, HVAC, Automotive, Food, Beverage, Healthcare Facilities and Pharmaceutical Applications and Regulation Between 2 Thresholds9013FSG2J21M4 Item Features
- 9013F power pressure switches rated for the direct control of motors in pump and compressor applications
- Rugged, robust construction provides a long life and provides years of uninterrupted, worry-free service
- Driftproof cut-in and cut-out settings
- Has visible vertical contacts, easy to inspect without removal
- An extra strong frame that resists distortion when mounting the switch to a compressor
- Designed for the direct control of motors in pump and compressor applications
- 1/4 in NPSF internal conforming to UL 508 fluid connection
- 30 to 50 psi pressure
- Adjustable differential <= 1.5 hp, standard action
- Low pressure cut off (auto-start-off) FSG, FYG
9013FSG2J21M4 Standards
ECCN: EAR99|CE Marked|CSA LR25490|IEC 60529|REACH Compliant|RoHS Compliant|UL 50/508/E12158|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2169524Part Number #9013FSG2J21M4UNSPSC39122210UPC00785901066187
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

