Part Number # XMLA010A2S11
SKU # 2218428
XMLA010A2S11
Telemecanique XMLA010A2S11 Pressure Switch
Part Number # XMLA010A2S11
SKU # 2218428
$293.14 / Each
Telemecanique XMLA010A2S11 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | XMLA010A2S11 |
| SKU #: | 2218428 |
| Amperage Rating: | 0.1/1.5/3 A |
| Pressure Rating: | 8.7 to 145.04 psi |
| Sensing Range: | 7.25 psi |
| Series: | XMLA |
| Size: | 1.38 in W x 2.95 in D x 4.45 in H |
| Type: | Electro-Mechanical |
| UNSPSC: | 39122210 |
| UPC: | 00785901433279 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$293.14 / Each
Quantity:
- Telemecanique, XMLA010A2S11, Pressure Switch, Electro-Mechanical, Series: XMLA, 7.25 psi Sensing, 0.1/1.5/3 A, Screw Clamp Connection, 8.7 to 145.04 psi Pressure, 1.38 in W x 2.95 in D x 4.45 in H Size, IP66 Enclosure, -13 to 158 deg F Operating
XMLA010A2S11 Item Features
- G 1/4 female fluid connection
- 4 terminal blocks
- Air, fresh water, hydraulic oil controller fluid
- Fixed differential scale
- Detection of 1 single threshold pressure switch operation
- Diaphragm pressure actuator
- Snap action auxiliary contacts operation
- <2% repeat accuracy
- 5000000 cycles mechanical durability
XMLA010A2S11 Standards
CE Certified|BAA Compliant|UL Listed|CSA Certified|EN/IEC 60947-5-1|BV|CCC|LROS|EAC Approved|RoHS Compliant|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65warnings.ca.govSKU #2218428Part Number #XMLA010A2S11UNSPSC39122210UPC00785901433279
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

