Part Number # XMLA020A2S11
SKU # 2218429
XMLA020A2S11
Telemecanique XMLA020A2S11 Nautilus Osisense Xmla Pressure Switch
Part Number # XMLA020A2S11
SKU # 2218429
$254.96 / Each
Telemecanique XMLA020A2S11 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | XMLA020A2S11 |
| SKU #: | 2218429 |
| Connection Material: | Silver |
| Contact Configuration: | 1CO |
| Differential: | 5.8/14.5 psi |
| Dimensions: | 4.45 in H x 1.38 in W x 2.95 in D |
| Enclosure Type: | IP66 |
| Maximum Pressure: | 362.59 psi |
| Operating Cycles: | 120 cpm |
| Pressure Rating: | 0 to 290 psi |
| Series: | XMLA |
| Temperature Rating (Degrees F): | -13 to 158 deg F |
| Type: | 1-Pole Electromechanical Pressure Sensor Fixed Differential |
| Connection type: | 1/4 in BSP Female/Screw Clamp |
| UNSPSC: | 39122210 |
| UPC: | 00785901784623 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$254.96 / Each
Quantity:
- Telemecanique NAUTILUS OsiSense XMLA Square D Pressure Switch, 1-Pole Electromechanical Pressure Sensor Fixed Differential, Series: XMLA, 0 to 290 psi, 5.8/14.5 psi Differential, 362.59 psi Maximum, 1CO, 120 cpm Operating Cycles, -13 to 158 deg F, 1/4 in BSP Female/Screw Clamp, Silver Connection, Buna-N Diaphragm, IP66, 4.45 in H x 1.38 in W x 2.95 in D
XMLA020A2S11 Application
Industrial Applications Such as Material Handling by Suction Pad, Vacuum Former, Water Pumping and Treatment, Irrigation, Air Compressor, Machine Tools, Molding Machine, Stamping Machine, Press, Mobile Crane, HVAC, Railway and more Generally all Pneumatic or Hydraulic Industrial Systems ApplicationsXMLA020A2S11 Item Features
- High level of reliability and quality, long life duration
- Very simple products thanks to the electromechanical technology
XMLA020A2S11 Standards
RoHS Compliant|UL File No. E164865 CCN NKPZ|CSA C22.2 No. 14 File No. LR44087 Class 3211 03|UL 508|EN/IEC 60947-5-1|Lloyds Register Certified|EAC/BV/CCC Certified|CE Certified|Green Premium|REACH Compliant|ECCN: EAR99|PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.govSKU #2218429Part Number #XMLA020A2S11UNSPSC39122210UPC00785901784623
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

