Part Number # XMLA160D2S11
SKU # 2225788
XMLA160D2S11
Telemecanique XMLA160D2S11 Nautilus Osisense Xmla Pressure Switch
Part Number # XMLA160D2S11
SKU # 2225788
$449.58 / Each
Telemecanique XMLA160D2S11 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | XMLA160D2S11 |
| SKU #: | 2225788 |
| Connection Material: | Silver |
| Differential: | 79.77/261.07 psi |
| Dimensions: | 4.45 in H x 1.38 in W x 2.95 in D |
| Maximum Pressure: | 2900.75 psi |
| Operating Cycles: | 60 cpm |
| Pressure Rating: | 0 to 2320 psi |
| Series: | XMLA |
| Type: | 1-Pole Electromechanical Pressure Sensor Fixed Differential |
| Connection type: | 1/4 in BSP Female/Screw Clamp |
| UNSPSC: | 39122210 |
| UPC: | 00785901712145 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$449.58 / Each
Quantity:
- Telemecanique NAUTILUS OsiSense XMLA Square D Pressure Switch, 1-Pole Electromechanical Pressure Sensor Fixed Differential, Series: XMLA, 0 to 2320 psi, 79.77/261.07 psi Differential, 2900.75 psi Maximum, 1CO, 60 cpm Operating Cycles, -13 to 158 deg F, 1/4 in BSP Female/Screw Clamp, Silver Connection, Buna-N Diaphragm, IP66, 4.45 in H x 1.38 in W x 2.95 in D
XMLA160D2S11 Application
Industrial Applications Such as Material Handling by Suction Pad, Vacuum Former, Water Pumping and Treatment, Irrigation, Air Compressor, Machine Tools, Molding Machine, Stamping Machine, Press, Mobile Crane, HVAC, Railway and more Generally all Pneumatic or Hydraulic Industrial Systems ApplicationsXMLA160D2S11 Item Features
- High level of reliability and quality, long life duration
- Very simple products thanks to the electromechanical technology
XMLA160D2S11 Standards
RoHS Compliant|UL File No. E164865 CCN NKPZ|CSA C22.2 No. 14 File No. LR44087 Class 3211 03|CE Certified|UL 508|EN/IEC 60947-5-1|CCC/BV/EAC Certified|Lloyds Register Certified|Green Premium|REACH Compliant|ECCN: EAR99|PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.govSKU #2225788Part Number #XMLA160D2S11UNSPSC39122210UPC00785901712145
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

