Part Number # XMLA300D2S11
SKU # 2225789
XMLA300D2S11
Telemecanique XMLA300D2S11 Nautilus Osisense Xm Pressure Switch
Part Number # XMLA300D2S11
SKU # 2225789
$449.58 / Each
Telemecanique XMLA300D2S11 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | XMLA300D2S11 |
| SKU #: | 2225789 |
| Connection Material: | Silver |
| Differential: | 239.31 to 507.63 psi |
| Dimensions: | 1.38 in W x 2.95 in D x 4.45 in H |
| Maximum Pressure: | 5438.92 psi |
| Operating Cycles: | 60 cpm |
| Pressure Rating: | 0 to 4350 psi |
| Series: | XMLA |
| Type: | Electromechanical Differential Fixed Pressure Sensor |
| Connection type: | Screw Clamp/Cable Gland |
| UNSPSC: | 39122210 |
| UPC: | 00785901712268 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$449.58 / Each
Quantity:
- Telemecanique NAUTILUS OsiSense XM Pressure Switch, Electromechanical Differential Fixed Pressure Sensor, Series: XMLA, 0 to 4350 psi Pressure, 239.31 to 507.63 psi Differential, 5438.92 psi Maximum, 1NO-1NC Contact Configuration, 60 cpm Operating Cycles, -13 to 158 deg F, Screw Clamp/Cable Gland Connection, Silver Connection, Buna-N Diaphragm, IP66 Enclosure, 1.38 in W x 2.95 in D x 4.45 in H Dimensions
XMLA300D2S11 Application
Industrial Applications Such as Material Handling by Suction Pad, Vacuum Former, Water Pumping and Treatment, Irrigation, Air Compressor, Machine Tools, Molding Machine, Stamping Machine, Press, Mobile Crane, HVAC, Railway and more Generally all Pneumatic or Hydraulic Industrial Systems ApplicationsXMLA300D2S11 Item Features
- High level of reliability and quality, long life duration
- Very simple products thanks to the electromechanical technology
XMLA300D2S11 Standards
RoHS Compliant|UL E164865 CCN NKPZ|CSA C22.2 14 LR44087 Class 3211 03|CE Marked|UL 508|IEC 60947-5-1|EN/IEC 60947-5-1|EN 60947-5-1|BV/CCC/EAC Certified|Lloyds Register Certified|Green Premium|REACH Compliant|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2225789Part Number #XMLA300D2S11UNSPSC39122210UPC00785901712268
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

