Part Number # XMLP200PD230
SKU # 2435629
XMLP200PD230
Telemecanique XMLP200PD230 Osisense Xm Pressure Transmitter
Part Number # XMLP200PD230
SKU # 2435629
Telemecanique XMLP200PD230 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | XMLP200PD230 |
| SKU #: | 2435629 |
| Amperage Rating: | <23 mA |
| Connection type: | 4-Pin M12 Male Connector x 1/4-18 MNPT |
| Enclosure Type: | IP65/IP67/IP69K |
| Environmental Conditions: | -58 to 212 deg F Storage Temperature |
| Operating Temperature: | -22 to 185 deg F |
| Pressure Rating: | 0 to 200 psi |
| Response Time: | <=2 ms |
| Sensing Range: | 200 psi |
| Series: | XMLP |
| Size: | 26 mm Dia x 36 mm L |
| UNSPSC: | 41111938 |
| UPC: | 00785901717430 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Telemecanique XMLP200PD230 Osisense Xm Pressure Transmitter
Brand: Telemecanique
Part Number: XMLP200PD230
pressure transmitter - XMLP - 200psi - 1/4""18NPT - 4..20mA - M12 - set 1
Additional Description: TELE-XMLP200PD230 PRESSURE TRANSMITTER 200PSI 4-20MA Pressure sensors XM, transmitter, XMLP, 200 PSI, 1/4"18NPT, 4...20 mA, M12, set 1
Catalog Description: This product is part of the XM range, an offer of electronic pressure sensors. The electronic pressure sensor features a 1/4-18 NPT (male) for fluid connection. It is a pressure switch with a pressure setting range of 0kPa to 1378.95kPa, a maximum permissible accidental pressure of 4136.85kPa and 9652.66kPa destruction pressure. It supports 4mA to 20mA, 2-wire analog output signal. It is furnished with 4-pin M12 male connector for electrical connection. It is an electronic pressure sensor with a rated supply voltage of 12V to 24V DC (voltage limits 7V to 33V) and a current consumption of <23mA. Its dimensions are 26mm (diameter) x 36mm (length). It weighs 0.088kg. It is suitable for monitoring air, fresh water, gas, hydraulic oils and refrigeration fluids. This product is certified by CE, CULus, EAC and RCM. It meets EN/IEC 61326-2-3 and NSF ANSI 61 standards. One of the most comprehensive catalogues of industrial and power pressure sensors on the market. The line of XM Pressure Senso
XMLP200PD230 Item Features
- https://youtu.be/9O8lRErEzCs
XMLP200PD230 Standards
ANSI/NSF 61|CE Certified|cULus Listed|EAC Certified|EN/IEC 61000-4-2|EN/IEC 61000-4-5|EN/IEC 61000-4-8|EN/IEC 61000-4-4|EN/IEC 61000-4-3|EN/IEC 61000-4-6|EN/IEC 61326-2-3|EN/IEC 60068-2-6|EN/IEC 60068-2-27|EN/IEC 60529|Green Premium Listed|RCM Certified|REACH Compliant|RoHS Compliant|PROP65: This product can expose you to chemicals including, Di-isononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov.SKU #2435629Part Number #XMLP200PD230UNSPSC41111938UPC00785901717430
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

