Part Number # XMLP600PP130
SKU # 2375224
XMLP600PP130
Telemecanique XMLP600PP130 Osisense Xm Pressure Transmitter
Part Number # XMLP600PP130
SKU # 2375224
Telemecanique XMLP600PP130 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | XMLP600PP130 |
| SKU #: | 2375224 |
| Amperage Rating: | <7 mA |
| Connection type: | 3-Pin 150 Metripack Packard Male Connector x 1/4-18 MNPT |
| Environmental Conditions: | -58 to 212 deg F Storage Temperature |
| Operating Temperature: | -22 to 185 deg F |
| Pressure Rating: | 0 to 600 psi |
| Response Time: | <=2 ms |
| Sensing Range: | 600 psi |
| Series: | XMLP |
| Size: | 26 mm Dia x 55 mm L |
| UNSPSC: | 41111938 |
| UPC: | 00785901718529 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Telemecanique XMLP600PP130 Osisense Xm Pressure Transmitter
Brand: Telemecanique
Part Number: XMLP600PP130
Telemecanique OsiSense XM Pressure Transmitter, Series: XMLP, 600 psi Sensing, <=2 ms Response, Analogue Output, 5 VDC, <7 mA, 3-Pin 150 Metripack Packard Male Connector x 1/4-18 MNPT Connection, 0 to 600 psi Pressure, 26 mm Dia x 55 mm L Size, IP65/IP67 Enclosure, -22 to 185 deg F Operating, Environmental Conditions: -58 to 212 deg F Storage Temperature
Additional Description: TELE-XMLP600PP130 PRESSURE TRANSMITTER 600PSI 0.5-4.5V DC 0,5-4,5V DC
Catalog Description: Electronic pressure sensors, Pressure sensors XM, transmitter, XMLP, 600 PSI, 1/4"18NPT, 0,5...4,5 V, Packard, set 1
XMLP600PP130 Item Features
- https://youtu.be/9O8lRErEzCs
XMLP600PP130 Standards
ANSI/NSF 61|CE Certified|cULus Listed|EAC Certified|EN/IEC 61000-4-4|EN/IEC 61000-4-2|EN/IEC 61000-4-5|EN/IEC 61000-4-8|EN/IEC 61000-4-3|EN/IEC 61000-4-6|EN/IEC 61326-2-3|EN/IEC 60068-2-6|EN/IEC 60068-2-27|EN/IEC 60529|Green Premium Listed|RCM Certified|REACH Compliant|RoHS Compliant|PROP65: This product can expose you to chemicals including, Di-isononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov.SKU #2375224Part Number #XMLP600PP130UNSPSC41111938UPC00785901718529
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

