Part Number # XS208BLNAL2
SKU # 2203576
XS208BLNAL2
Telemecanique XS208BLNAL2 Osiprox Proximity Sensor
Part Number # XS208BLNAL2
SKU # 2203576
$47.29 / Each
Telemecanique XS208BLNAL2 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | XS208BLNAL2 |
| SKU #: | 2203576 |
| Amperage Rating: | <=10 mA |
| Environmental Conditions: | -40 to 185 deg F Storage Temperature, 25 gn Vibration Resistance, 50 gn Shock Resistance |
| Frequency Response: | 3000 Hz |
| Measuring Range: | 0 to 2 mm |
| Response Time: | <=0.5 ms |
| Sensing Distance: | 0.1 in |
| Sensing Method: | Inductive |
| Sensing Position: | Front |
| Series: | XS2 |
| Size: | 44 mm |
| Type: | Fixed Cylindrical |
| Mounting type: | Non-Flush |
| Output type: | NPN |
| UNSPSC: | 39122230 |
| UPC: | 00785901584643 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$47.29 / Each
Quantity:
- Telemecanique Osiprox Square D Proximity Sensor, Fixed Cylindrical, Series: XS2, Inductive Sensing Method, 0.1 in Sensing Distance, 0 to 2 mm, Front Sensing Position, NPN Output, 1NO, 10 to 36/12 to 24 V DC, <=10 mA, 3000 Hz, 2 m Cable, <=0.5 ms Response, 44 mm, IP67, -25 to 70 deg C, Non-Flush Mount, Nickel Plated Brass, Environmental Conditions: -40 to 185 deg F Storage Temperature, 25 gn Vibration Resistance, 50 gn Shock Resistance
XS208BLNAL2 Application
General Purpose ApplicationsXS208BLNAL2 Item Features
- Inductive proximity sensors enable the detection, without physical contact, of metal objects
- No physical contact with the object to be detected, thus avoiding wear and enabling detection of fragile objects, freshly painted objects, etc
- High operating rates, fast response
- Excellent-resistance to industrial environments (robust products, fully encapsulated in resin)
- Solid state technology, no moving parts, therefore service life of sensor not related to number of operating cycles
XS208BLNAL2 Standards
RoHS Compliant|CSA Certified|UL Listed|CE Certified|PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.govSKU #2203576Part Number #XS208BLNAL2UNSPSC39122230UPC00785901584643
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

