Part Number # XS508B1DAL5
SKU # 2244453
XS508B1DAL5
Telemecanique XS508B1DAL5 Osisense Xs Proximity Sensor
Part Number # XS508B1DAL5
SKU # 2244453
$121.01 / Each
Telemecanique XS508B1DAL5 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | XS508B1DAL5 |
| SKU #: | 2244453 |
| Amperage Rating: | <=0.5 mA |
| Environmental Conditions: | -40 to 185 deg F Storage, 25 gn Vibration Resistance, 50 gn Shock Resistance |
| Frequency Response: | <=4000 Hz |
| Measuring Range: | 0 to 0.05 in |
| Response Time: | <=0.2 ms |
| Sensing Distance: | 0.1 in |
| Sensing Method: | Inductive |
| Sensing Position: | Front |
| Series: | XS5 |
| Size: | 51 mm |
| Type: | Fixed Cylindrical Long Case |
| Connection type: | 5 m Cable |
| UNSPSC: | 39122230 |
| UPC: | 00785901683926 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$121.01 / Each
Quantity:
- Telemecanique OsiSense XS Proximity Sensor, Fixed Cylindrical Long Case, Series: XS5, Inductive Sensing Method, 0.1 in Sensing Distance, 0 to 0.05 in, Front Sensing Position, Discrete Output, 1NO, 10 to 58/12 to 48 V DC, <=0.5 mA, <=4000 Hz, 5 m Cable, <=0.2 ms Response, 51 mm, IP67, -25 to 70 deg C, Flush Mount, 303 Stainless Steel, Environmental Conditions: -40 to 185 deg F Storage, 25 gn Vibration Resistance, 50 gn Shock Resistance
XS508B1DAL5 Application
General Purpose ApplicationsXS508B1DAL5 Item Features
- Inductive proximity sensors enable the detection, without physical contact, of metal objects
- No physical contact with the object to be detected, thus avoiding wear and enabling detection of fragile objects, freshly painted objects, etc
- High operating rates, fast response
- Excellent resistance to industrial environments (robust products, fully encapsulated in resin)
- Solid state technology, no moving parts, therefore service life of sensor not related to number of operating cycles
XS508B1DAL5 Standards
RoHS Compliant|CSA Certified|UL Listed|CE Certified|CCC Certified|Green Premium|REACH Compliant|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2244453Part Number #XS508B1DAL5UNSPSC39122230UPC00785901683926
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

