Part Number # XS608B1PAL5
SKU # 2235955
XS608B1PAL5
Telemecanique XS608B1PAL5 Osisense Xs Proximity Sensor
Part Number # XS608B1PAL5
SKU # 2235955
$110.92 / Each
Telemecanique XS608B1PAL5 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | XS608B1PAL5 |
| SKU #: | 2235955 |
| Amperage Rating: | <=10 mA |
| Environmental Conditions: | -40 to 185 deg F Storage Temperature, 25 gn Vibration Resistance, 50 gn Shock Resistance |
| Frequency Response: | <=2500 Hz |
| Measuring Range: | 0 to 0.08 in |
| Response Time: | <=0.2 ms |
| Sensing Distance: | 0.1 in |
| Sensing Method: | Inductive |
| Sensing Position: | Front |
| Series: | XS6 |
| Size: | 51 mm |
| Type: | Fixed Cylindrical Long Case |
| Connection type: | 5 m Cable |
| UNSPSC: | 39122230 |
| UPC: | 00785901805823 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$110.92 / Each
Quantity:
- Telemecanique OsiSense XS Square D Proximity Sensor, Fixed Cylindrical Long Case, Series: XS6, Inductive Sensing Method, 0.1 in Sensing Distance, 0 to 0.08 in, Front Sensing Position, PNP Output, 1NO, 10 to 58/12 to 48 V DC, <=10 mA, <=2500 Hz, 5 m Cable, <=0.2 ms Response, 51 mm, IP67, -13 to 158 deg F, Flush Mount, Stainless Steel, Environmental Conditions: -40 to 185 deg F Storage Temperature, 25 gn Vibration Resistance, 50 gn Shock Resistance
XS608B1PAL5 Application
General Purpose ApplicationsXS608B1PAL5 Item Features
- Inductive proximity sensors enable the detection, without physical contact, of metal objects
- No physical contact with the object to be detected, thus avoiding wear and enabling detection of fragile objects, freshly painted objects, etc
- High operating rates, fast response
- Excellent-resistance to industrial environments (robust products, fully encapsulated in resin)
- Solid state technology, no moving parts, therefore service life of sensor not related to number of operating cycles
- IP67 conforming to IEC 60529
XS608B1PAL5 Standards
RoHS Compliant|CSA Certified|UL Listed|CE Certified|Green Premium|REACH Compliant|PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.govSKU #2235955Part Number #XS608B1PAL5UNSPSC39122230UPC00785901805823
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

