Part Number # XS612B1MAL10
SKU # 2357402
XS612B1MAL10
Telemecanique XS612B1MAL10 Osisense Xs Proximity Sensor
Part Number # XS612B1MAL10
SKU # 2357402
$105.87 / Each
Telemecanique XS612B1MAL10 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | XS612B1MAL10 |
| SKU #: | 2357402 |
| Amperage Rating: | <=0.8 mA |
| Enclosure Type: | IP68/IP69K |
| Environmental Conditions: | -40 to 185 deg F Storage Temperature, 25 gn Vibration Resistance, 50 gn Shock Resistance |
| Frequency Response: | <=25/<=1000 Hz |
| Measuring Range: | 0 to 0.13 in |
| Response Time: | <=0.5 ms |
| Sensing Distance: | 0.16 in |
| Sensing Method: | Inductive |
| Sensing Position: | Front |
| Series: | XS6 |
| Size: | 53 mm |
| Type: | Fixed Cylindrical Long Case |
| Connection type: | 10 m Cable |
| UNSPSC: | 39122230 |
| UPC: | 03389110133646 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$105.87 / Each
Quantity:
- Telemecanique OsiSense XS Proximity Sensor, Fixed Cylindrical Long Case, Series: XS6, Inductive Sensing Method, 0.16 in Sensing Distance, 0 to 0.13 in, Sensing Position: Front, Discrete Output, 1NO, 20 to 264 V AC/24 to 240 V DC, <=0.8 mA, <=25/<=1000 Hz, 10 m Cable, <=0.5 ms Response, 53 mm, IP68/IP69K Enclosure, -25 to 70 deg C, Flush Mount, Nickel Plated Brass, Environmental Conditions: -40 to 185 deg F Storage Temperature, 25 gn Vibration Resistance, 50 gn Shock Resistance
XS612B1MAL10 Application
General Purpose ApplicationsXS612B1MAL10 Item Features
- Inductive proximity sensors enable the detection, without physical contact, of metal objects
- No physical contact with the object to be detected, thus avoiding wear and enabling detection of fragile objects, freshly painted objects, etc
- High operating rates, fast response
- Excellent-resistance to industrial environments (robust products, fully encapsulated in resin)
- Solid state technology, no moving parts, therefore service life of sensor not related to number of operating cycles
XS612B1MAL10 Standards
RoHS Compliant|CSA Certified|UL Listed|CE Certified|Green Premium|REACH Compliant|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2357402Part Number #XS612B1MAL10UNSPSC39122230UPC03389110133646
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

