Part Number # XS618B1MBL2
SKU # 2154691
XS618B1MBL2
Telemecanique XS618B1MBL2 Osisense Xs Proximity Sensor
Part Number # XS618B1MBL2
SKU # 2154691
$109.55 / Each
Telemecanique XS618B1MBL2 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | XS618B1MBL2 |
| SKU #: | 2154691 |
| Amperage Rating: | 0.8 mA |
| Enclosure Type: | IP68/IP69K |
| Environmental Conditions: | -40 to 185 deg F Storage Temperature |
| Frequency Response: | 1000/25 Hz |
| Sensing Distance: | 4 to 8 mm |
| Sensing Method: | Inductive |
| Series: | XS6 |
| Size: | 62 mm L |
| Type: | Fixed Cylindrical |
| Output type: | NPN |
| UNSPSC: | 39122230 |
| UPC: | 00785901883890 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$109.55 / Each
Quantity:
- Telemecanique, XS618B1MBL2, Proximity Sensor, Fixed Cylindrical, Series: XS6, Inductive Sensing Method, 4 to 8 mm Sensing Distance, NPN Output, 1NC Contact Configuration, 20 to 264/24 to 240 V AC/DC, 0.8 mA, 1000/25 Hz Frequency Response, Cable Connection, 62 mm L Size, IP68/IP69K Enclosure, -25 to 70 deg C, Flush Mounting, Brass, Environmental Conditions: -40 to 185 deg F Storage Temperature
XS618B1MBL2 Application
Assembly Machines, Robotics, Machine-tools, Machining, Packaging, Materials Handling, Conveying, Food, Beverage Industry and General Purpose ApplicationsXS618B1MBL2 Item Features
- Frontal detection face, short case
- 2-wire configuration AC/DC circuit
- 0 to 6.4 mm operating zone
- 1 to 15% of differential travel
- 2 x 0.34 sq-mm cable composition
- (1) LED yellow output state status LED
- 20 to 264 VAC/VDC supply voltage limits
- 1000 Hz DC/25 Hz AC switching frequency
- <= 5.5 VAC closed state voltage drop
- <= 25 ms delay first up
- <= 0.5 ms delay response
- 2.05 in L thread
- M18x1 thread
- 5 to 200 mA DC and 5 to 300 mA AC switching capacity
- Nickel plated brass enclosure/PPS front/PVR wire insulation
- Water, dust, oil, corrosion and vibration-resistant (indoor/outdoor) environmental conditions
- 1 to 15% of Sr differential travel
- <= 5.5 V closed state voltage drop
XS618B1MBL2 Standards
RoHS Compliant|UL Listed|CSA Certified|CE Marked|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2154691Part Number #XS618B1MBL2UNSPSC39122230UPC00785901883890
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

