Part Number # XS618B1NAL2
SKU # 2205168
XS618B1NAL2
Telemecanique XS618B1NAL2 Osiprox Osisense Xs Proximity Sensor
Part Number # XS618B1NAL2
SKU # 2205168
$102.25 / Each
Telemecanique XS618B1NAL2 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | XS618B1NAL2 |
| SKU #: | 2205168 |
| Enclosure Type: | IP68/IP69K |
| Environmental Conditions: | -40 to 185 deg F Storage Temperature |
| Frequency Response: | 1000 Hz |
| Sensing Distance: | 0.31 in |
| Sensing Method: | Inductive |
| Series: | XS6 |
| Size: | 2.44 in L |
| Type: | Fixed Cylindrical Probe |
| Output type: | NPN |
| UNSPSC: | 39122230 |
| UPC: | 00785901997948 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$102.25 / Each
Quantity:
- Telemecanique, XS618B1NAL2, Fixed Cylindrical Proximity Sensor, Series: XS6, Inductive Sensing Method, 0.31 in Sensing Distance, NPN Output, 1NO Contact Configuration, 12 to 48 V DC, 10 mA, 1000 Hz Frequency Response, 2 m Cable Connection, 2.44 in L Size, IP68/IP69K Enclosure, -13 to 158 deg F, Flush Mounting, Metal, Environmental Conditions: -40 to 185 deg F Storage Temperature
XS618B1NAL2 Application
Assembly Machines, Robotics, Machine-tools, Machining, Packaging, Materials Handling, Conveying, Beverage Industry, General Purpose and Mobile Equipment ApplicationsXS618B1NAL2 Item Features
- https://www.youtube.com/watch?v=3SxmA3ubihc
XS618B1NAL2 Standards
Buy American Act Compliant|RoHS Compliant|UL Listed|CSA|E2CCertified|CE Marked|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP)|which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65warnings.ca.govSKU #2205168Part Number #XS618B1NAL2UNSPSC39122230UPC00785901997948
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

