Part Number # XS8C4A1PCN12
SKU # 2286803
XS8C4A1PCN12
Telemecanique XS8C4A1PCN12 Osisense Proximity Sensor
Part Number # XS8C4A1PCN12
SKU # 2286803
$173.67 / Each
Telemecanique XS8C4A1PCN12 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | XS8C4A1PCN12 |
| SKU #: | 2286803 |
| Amperage Rating: | 0 to 15 mA |
| Enclosure Type: | IP65/IP67/IP69K |
| Environmental Conditions: | 25 gn Amplitude Vibration/50 gn 11 ms Shock Resistance |
| Frequency Response: | 300 Hz |
| Measuring Range: | 0.79 to 2.36 in |
| Response Time: | 1.2 ms |
| Sensing Distance: | 0.79 in |
| Sensing Method: | Inductive |
| Sensing Position: | 5-Position Turret Head |
| Series: | XS Series |
| Size: | 1.57 in L x 4.61 in W x 1.57 in H |
| Type: | Fixed Rectangular |
| UNSPSC: | 39122230 |
| UPC: | 03389119058261 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$173.67 / Each
Quantity:
- Telemecanique, XS8C4A1PCN12, Proximity Sensor, Fixed Rectangular, Series: XS Series, Inductive Sensing Method, 0.79 in Sensing Distance, 0.79 to 2.36 in Measuring, 5-Position Turret Head Sensing Position, <=3% Accuracy, PNP Output, 1NO-1NC Contact Configuration, 12 to 48 V DC, 0 to 15 mA, 300 Hz Frequency Response, Screw Clamp Connection, 1.2 ms Response, 1.57 in L x 4.61 in W x 1.57 in H Size, IP65/IP67/IP69K Enclosure, -13 to 158 deg F, Flush Mounting, Plastic, Environmental Conditions: 25 gn Amplitude Vibration/50 gn 11 ms Shock Resistance
XS8C4A1PCN12 Specifications
- 5 positions turret head detection face
- <=1.2 ms Delay response
- <=1.8 ms Delay recovery
- 25 gn amplitude is /-2 mm, conforming to IEC 60068-2-6 vibration resistance
- 50 gn for 11 ms conforming to EN 60068-2-27 Shock resistance
- Discrete type of output signal
- Clamping capacity of 4 x 1.5 sq-mm
- 10 to 58 VDC supply voltage limits
- 92% safety reliability data
- 75% with appropriate safety controller dc
- 7.4E-8 1/h PFHd safety reliability data
- 4 wire configuration
- PBT enclosure/front/PVR insulation
- 0 to 16 mm operating zone
- 3 to 15% of Sr differential travel
- 1 tapped entry 1/2 in NPT cable gland entry number
- 1 LED green supply on
- <=300 Hz switching frequency
- <=2 V closed state voltage drop
- <=7.5 ms delay first up
XS8C4A1PCN12 Application
Assembly Machines, Robotics, Machine-Tools, Machining, Packaging, Materials Handling, Conveying, Food and Beverage IndustryXS8C4A1PCN12 Item Features
- 5 positions turret head detection face
- 0 to 16 mm operating zone
- 1 tapped entry 1/2 in NPT cable gland entry number
- 1 LED green supply on
- <=7.5 ms delay first up
- <=1.8 ms Delay recovery
- Discrete type of output signal
- Clamping capacity of 4 x 1.5 sq-mm
- 75% with appropriate safety controller dc
- 7.4E-8 1/h PFHd safety reliability data
- Inductive proximity sensor detects, without contact, a metal object within its magnetic field to count or monitor
- Plastic 80 x 80 x 26 mm rectangular body is flush mountable and offers multiple functions for use with various applications
- This Schneider electric OsiSense XS flat (80 x 80 x 26 mm) inductive proximity sensor has a PBT case
- 3 wire configuration
- 20 to 40 mm flush mountable, 20 to 60 mm non-flush mountable fine adjustment zone
- 1 to 15% of Sr differential travel
- <=150 Hz switching frequency
- <=2 V closed state voltage drop
- <=1.5 mA open state residual current
- <=0.3 ms delay response
- https://youtu.be/QirKdOGxCKs
XS8C4A1PCN12 Standards
UL Listed|TUV, E2, CSA|IEC 62061, EN/IEC 61508|C-Tick.1 Certified|Ecolab Certified|Green Premium|REACH Compliant|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2286803Part Number #XS8C4A1PCN12UNSPSC39122230UPC03389119058261
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

