Part Number # XSAV11373
SKU # 352794
XSAV11373
Telemecanique XSAV11373 Osisense Proximity Sensor
Part Number # XSAV11373
SKU # 352794
$207.72 / Each
Telemecanique XSAV11373 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | XSAV11373 |
| SKU #: | 352794 |
| Amperage Rating: | 0 to 15 mA |
| Contact Configuration: | 1NC |
| Enclosure Type: | IP67 |
| Frequency Response: | 100 Hz |
| Sensing Distance: | 0.39 in |
| Sensing Method: | Inductive |
| Series: | XSA |
| Size: | 81 mm L x 30 mm H |
| Temperature Rating (Degrees F): | -13 to 158 deg F |
| Type: | Fixed Cylindrical Probe |
| Connection type: | 2 m Cable |
| Mounting type: | Flush |
| UNSPSC: | 39122230 |
| UPC: | 00785901231813 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$207.72 / Each
Quantity:
- Telemecanique OsiSense Proximity Sensor, Fixed Cylindrical Probe, Series: XSA, Inductive Sensing Method, 0.39 in Sensing Distance, 0.03 Accuracy, PNP Output, 1NC, 10 to 58/12 to 48 V DC, 0 to 15 mA, 100 Hz, 2 m Cable, 81 mm L x 30 mm H, IP67, -13 to 158 deg F, Flush Mount, Brass
XSAV11373 Application
Assembly Machines, Robotics, Machine Tools, Machining, Packaging, Materials Handling, Conveying, Food, Beverage Industry and Rotation Monitoring ApplicationsXSAV11373 Item Features
- Frontal detection face
- 3-wire configuration
- 6 to 150 cycles/min adjustable frequency range
- 0 to 8 mm operating zone
- 3 to 15% of for differential travel
- (1) LED red output state status LED
- 10 to 58 VDC supply voltage limits
- 3 x 0.34 sq-mm cable composition
- 9 s standard run-up delay at power-up
- <=1.8 V, closed state voltage drop
- 2.24 in L thread
- M30x1.5 thread
- <=200 mA with overload and short circuit protection switching capacity
- Discrete type of output signal
- Nickel plated brass enclosure/PPS front/PVR wire insulation
XSAV11373 Standards
BAA Compliant|RoHS Compliant|UL Listed|CSA/CE|CCC Certified|RoHS Compliant|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65warnings.ca.govSKU #352794Part Number #XSAV11373UNSPSC39122230UPC00785901231813
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

