Part Number # XU5M18U1D
SKU # 2213344
XU5M18U1D
Telemecanique XU5M18U1D Osisense Xu Simply Easy Photoelectric Sensor
Part Number # XU5M18U1D
SKU # 2213344
$1404.14 / Each
Telemecanique XU5M18U1D Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | XU5M18U1D |
| SKU #: | 2213344 |
| Amperage Rating: | <=100 mA |
| Enclosure Type: | NEMA 4X/IP67 |
| Environmental Conditions: | -40 to 158 deg F Storage Temperature, 30 gn Shock Resistance |
| Frequency Rating: | <=1000 Hz |
| Response Time: | <=0.5 ms |
| Sensing Beam: | Ultra-Violet |
| Sensing Method: | Diffuse |
| Sensing Range: | 3.15 in |
| Size: | 0.71 in Dia x 2.83 L |
| Vibration: | 7 gn |
| Connection type: | 4-Pin M12/M18 Male/6.6 ft Cable |
| Output type: | PNP 1NO |
| UNSPSC: | 39121528 |
| UPC: | 00785901258414 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$1404.14 / Each
Quantity:
- Telemecanique OsiSense XU Simply easy Square D Photoelectric Sensor, 3-Wire, Cylindrical, Diffuse Sensing Method, 3.15 in Sensing Range, Ultra-Violet Sensing Beam, <=0.5 ms Response, 10 Output, 12 to 24 V DC, <=100 mA, <=1000 Hz, 4-Pin M12/M18 Male/6.6 ft Cable, LED Light Source, 7 gn, 0.71 in Dia x 2.83 L, NEMA 4X/IP67, -25 to 55 deg C Operating, Environmental Conditions: -40 to 158 deg F Storage Temperature, 30 gn Shock Resistance
XU5M18U1D Application
For industrial and tertiary general purpose use for small and medium machines, access control, dedicated offer for packaging, handling, assembly, conveying, food, beverage, mark readers, luminescence sensors, transparency detection, color sensors, aqueous liquid detection, label detection, laser sensors and indoor applicationsXU5M18U1D Standards
RoHS Compliant|UL Listed|CSA Certified|CE Certified|IEC 60529|REACH Compliant|Green Premium|ECCN: EAR99|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2213344Part Number #XU5M18U1DUNSPSC39121528UPC00785901258414
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

