Part Number # XUB5APANM12
SKU # 1003768
XUB5APANM12
Telemecanique XUB5APANM12 Osisense Xu Simply Easy Photoelectric Sensor
Part Number # XUB5APANM12
SKU # 1003768
$71.25 / Each
Telemecanique XUB5APANM12 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | XUB5APANM12 |
| SKU #: | 1003768 |
| Enclosure Type: | NEMA 4X/IP65/IP67/IP69K |
| Environmental Conditions: | -40 to 158 deg F Storage Temperature, 30 gn Shock Resistance |
| Frequency Rating: | <=500 Hz |
| Response Time: | <1 ms |
| Sensing Beam: | Infrared |
| Sensing Method: | Diffuse |
| Sensing Range: | 0.8 m |
| Size: | 0.71 in Dia x 3 in L |
| Type: | 3-Wire Axial Adjustable Corrosion-Resistant Dusttight/Watertight Proximity |
| Vibration: | 7 gn |
| Connection type: | 4-Pin Micro/M18 |
| Output type: | PNP 1NO |
| UNSPSC: | 39121528 |
| UPC: | 00785901512059 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$71.25 / Each
Quantity:
- Telemecanique OsiSense XU Simply easy Square D Photoelectric Sensor, 3-Wire Axial Adjustable Corrosion-Resistant Dusttight/Watertight Proximity, Cylindrical, Diffuse Sensing Method, 0.8 m Sensing Range, Infrared Sensing Beam, <1 ms Response, 10 Output, 12 to 24 V DC, 100 mA, <=500 Hz, 4-Pin Micro/M18, LED Light Source, 7 gn, 0.71 in Dia x 3 in L, NEMA 4X/IP65/IP67/IP69K, -25 to 55 deg C Operating, Environmental Conditions: -40 to 158 deg F Storage Temperature, 30 gn Shock Resistance
XUB5APANM12 Application
For industrial and tertiary general purpose use for small and medium machines, access control, dedicated offer for packaging, handling, assembly, conveying, food, beverage, mark readers, luminescence sensors, transparency detection, color sensors, aqueous liquid detection, single mode, label detection, laser sensors and indoor applicationsXUB5APANM12 Item Features
- Photoelectric sensors detects an object without contact in applications such as packaging, conveying and assembling
XUB5APANM12 Standards
RoHS Compliant|UL Listed|CSA Certified|CE Certified|IEC 60529|DIN 40050|REACH Compliant|Green Premium|ECCN: EAR99|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #1003768Part Number #XUB5APANM12UNSPSC39121528UPC00785901512059
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

