Part Number # XUK1ARCNL2
SKU # 1003105
XUK1ARCNL2
Telemecanique XUK1ARCNL2 Osisense Photoelectric Sensor
Part Number # XUK1ARCNL2
SKU # 1003105
$117.26 / Each
Telemecanique XUK1ARCNL2 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | XUK1ARCNL2 |
| SKU #: | 1003105 |
| Amperage Rating: | 3 A |
| Enclosure Type: | IP65 |
| Environmental Conditions: | -40 to 70 deg F Storage Temperature |
| Frequency Rating: | 20 Hz |
| Operating Temperature: | -25 to 55 deg C |
| Sensing Beam: | Infrared |
| Sensing Method: | Reflex |
| Sensing Range: | 10 m |
| Series: | XU Series |
| Size: | 18 mm W x 50 mm D x 50 mm H |
| Type: | 5-Wire Compact |
| Vibration: | 7 gn |
| Connection type: | Cable |
| Output type: | Relay/1NO-1NC |
| UNSPSC: | 39121528 |
| UPC: | 00785901405962 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$117.26 / Each
Quantity:
- Telemecanique OsiSense Photoelectric Sensor, 5-Wire Compact, Series: XU Series, Rectangle Shape, Reflex Sensing Method, 10 m Sensing, Infrared Sensing Beam, 25 ms Response, 10 Output, 24 to 240 V AC/DC, 3 A, 20 Hz Frequency, Cable Connection, LED Light Source, 7 gn Vibration, 18 mm W x 50 mm D x 50 mm H Size, IP65 Enclosure, -25 to 55 deg C Operating, Environmental Conditions: -40 to 70 deg F Storage Temperature
XUK1ARCNL2 Application
General Purpose Single Mode, Industrial and Tertiary General Purpose Use for Small And Medium Machines, Access Control, Dedicated Offer for Packaging, Handling, Assembly, Conveying, Food and Beverage, Mark Readers, Luminescence Sensors, Transparency Detection, Color Sensors, Aqueous Liquid Detection, Label Detection and Laser SensorsXUK1ARCNL2 Item Features
- Photoelectric sensors detects an object without contact in applications such as packaging, conveying and assembling
XUK1ARCNL2 Standards
RoHS Compliant|Ecolab Certified|CE Marked|IEC 60529|ECCN: EAR99|PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.govSKU #1003105Part Number #XUK1ARCNL2UNSPSC39121528UPC00785901405962
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

