Part Number # ZCKY11
SKU # 37873
ZCKY11
Telemecanique ZCKY11 Osisense Limit Switch Lever
Part Number # ZCKY11
SKU # 37873
$10.00 / Each
Telemecanique ZCKY11 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | ZCKY11 |
| SKU #: | 37873 |
| Arm Length: | 1.61 in |
| Roller Diameter: | 0.9 in |
| Roller Material: | Thermoplastic |
| Roller Width: | 0.2 in |
| Series: | ZCKY |
| UNSPSC: | 39122213 |
| UPC: | 00785901646297 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$10.00 / Each
Quantity:
- Telemecanique, ZCKY11, Limit Switch Lever, Rotary, Series: ZCKY, 1.61 in Arm Length, 0.17 in Arm Width, 0.9 in Roller Diameter, 0.2 in Roller Width, Front Roller Position, Thermoplastic Roller, Cast Zinc Arm
ZCKY11 Application
For XCKJ, XCKL, XCKM and ZCKY series limit switchZCKY11 Item Features
- Roller lever spring return thermoplastic type of operator
- Rotary movement of operating head
ZCKY11 Standards
CENELEC EN 50041|CSA C22.2 File No. 14|IEC 609475-1|IEC 60204-1|UL 508|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP) which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov|RoHS CompliantSKU #37873Part Number #ZCKY11UNSPSC39122213UPC00785901646297
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

