Part Number # ZCKY43
SKU # 37878
ZCKY43
Telemecanique ZCKY43 Osisense Xc Limit Switch Lever
Part Number # ZCKY43
SKU # 37878
$22.32 / Each
Telemecanique ZCKY43 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | ZCKY43 |
| SKU #: | 37878 |
| Arm Length: | 3/4 in |
| Roller Diameter: | 0.88 in |
| Roller Material: | Steel |
| Roller Width: | 0.2 in |
| Series: | ZCKY |
| UNSPSC: | 39122213 |
| UPC: | 00785901646334 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$22.32 / Each
Quantity:
- Telemecanique, ZCKY43, Limit Switch Lever, Rotary, Series: ZCKY, 3/4 in Arm Length, 0.08 in Arm Width, 0.88 in Roller Diameter, 0.2 in Roller Width, Front Roller Position, Steel Roller
ZCKY43 Application
For XCKJ, XCKL, XCKM and XCKS standard format limit switchZCKY43 Item Features
- ZCKD05 and ZCKE05 associated head
- Rotary movement of operating head
- Roller lever spring return metal (variable length) operator
- Lateral approach
- By 30 deg cam switch actuation
- Without positive opening
- -40 to 70 deg C (low temperature and standard environment)/10 to 120 deg C (high temperature) ambient air temperature for storage
- 5 or 90 deg adjustment increments
- Switch actuation by 30 deg cam
ZCKY43 Standards
RoHS Compliant|UL Listed|CSA Certified|CE Marked|PROP65: State of California to Cause Cancer, Di-Isodecyl Phthalate (DIDP), Birth Defects or other Reproductive Harm - www.P65warnings.ca.govSKU #37878Part Number #ZCKY43UNSPSC39122213UPC00785901646334
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

