Part Number # RVJ1614HWPL2
SKU # 1295271
RVJ1614HWPL2
Vynckier RVJ1614HWPL2 Enclosure Systems Raised Opaque Cover
Part Number # RVJ1614HWPL2
SKU # 1295271
$285.60 / Each
Typical price:$306.00 / Each
Vynckier RVJ1614HWPL2 Key Features
| Brand: | Vynckier |
|---|---|
| Part Number # : | RVJ1614HWPL2 |
| SKU #: | 1295271 |
| NEMA Rating: | NEMA 3/3R/4/4X/12/13 |
| Panel Size: | 16 x 14 x 6.41 in |
| Series: | VJ Series |
| Depth: | 8.26 in |
| Length: | 17.32 in |
| Material: | Fiberglass Reinforced Polyester |
| Mounting type: | Wall |
| Width: | 15.32 in |
| Manufacturer Name: | Vynckier Enclosure Systems |
| UNSPSC: | 39121324 |
| UPC: | 00635394008662 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$285.60 / Each
Typical price:$306.00 / Each
Quantity:
- Vynckier Enclosure Systems Raised Opaque Cover, Series: VJ Series, 17.32 in Length, 15.32 in Width, 8.26 in Depth, NEMA 3/3R/4/4X/12/13, Hinged Cover, 16 x 14 x 6.41 in Panel, Wall Mount, Fiberglass Reinforced Polyester
RVJ1614HWPL2 Application
Junction BoxRVJ1614HWPL2 Includes
(2) Stainless Steel Padlock Latches and Stainless Steel HingeRVJ1614HWPL2 Item Features
- Enclosures are maintenance free and corrosion-resistant
- All enclosures can be easily modified to customer specifications
- Molded on mounting flanges increase strength
- Corner ribs reinforce strength in the cover corners
RVJ1614HWPL2 Standards
CSA Certified|EN 50298|IEC 60529|RoHS Compliant|UL ListedSKU #1295271Part Number #RVJ1614HWPL2UNSPSC39121324UPC00635394008662
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

