Part Number # VJ1008HWPL1
SKU # 1793854
VJ1008HWPL1
Vynckier VJ1008HWPL1 Enclosure Systems Enclosure
Part Number # VJ1008HWPL1
SKU # 1793854
$170.80 / Each
Typical price:$183.00 / Each
Vynckier VJ1008HWPL1 Key Features
| Brand: | Vynckier |
|---|---|
| Part Number # : | VJ1008HWPL1 |
| SKU #: | 1793854 |
| NEMA Rating: | NEMA 3/3R/4/4X/12/13 |
| Series: | VJ Series |
| Temperature Rating (Degrees F): | -58 to 302 deg F |
| Country of origin: | US |
| Depth: | 5.43 in |
| Height: | 11.31 in |
| Material: | Fiberglass |
| Mounting type: | Wall |
| Width: | 9.31 in |
| Manufacturer Name: | Vynckier Enclosure Systems |
| UNSPSC: | 39121324 |
| UPC: | 00094704516820 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$170.80 / Each
Typical price:$183.00 / Each
Quantity:
- Vynckier Enclosure Systems Enclosure, Series: VJ Series, 9.31 in Width, 5.43 in Depth, 11.31 in Height, NEMA 3/3R/4/4X/12/13, Hinged Cover, Lock: Padlock Latch, Wall Mount, -58 to 302 deg F, Fiberglass
VJ1008HWPL1 Application
For use with electrical junction boxes in highly corrosive environments and provide protection for equipment and operators from indirect electrical contactVJ1008HWPL1 Includes
Gasketed CoverVJ1008HWPL1 Item Features
- Enclosures are maintenance free and corrosion-resistant
- Designed to meet the Joint industrial Council (JIC) standards in the United States
- Bases and opaque covers are made from hot compression molded halogen free, self extinguishing fiberglass-reinforced polyester (FRP) that can withstand continuous temperatures from -50 to 150 deg C and momentary exposure to temperatures up to 200 deg C
- Gaskets are made from continuously poured polyurethane foam
- Molded on mounting flanges increase strength
- Corner ribs reinforce strength in the cover corners
- (1) stainless steel continuous hinge and (2) stainless steel padlock latches closure system
- https://youtu.be/n6o-ygyJlAA
VJ1008HWPL1 Standards
CSA Certified|CE Certified|RoHS Compliant|UL ListedSKU #1793854Part Number #VJ1008HWPL1UNSPSC39121324UPC00094704516820
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

