Part Number # VJ1614HWPL2
SKU # 1033762
VJ1614HWPL2
Vynckier VJ1614HWPL2 Enclosure Systems Enclosure
Part Number # VJ1614HWPL2
SKU # 1033762
$267.87 / Each
Typical price:$287.00 / Each
Vynckier VJ1614HWPL2 Key Features
| Brand: | Vynckier |
|---|---|
| Part Number # : | VJ1614HWPL2 |
| SKU #: | 1033762 |
| NEMA Rating: | NEMA 3/3R/4/4X/12/13 |
| Series: | VJ Series |
| Temperature Rating (Degrees F): | -58 to 302 deg F |
| Country of origin: | US |
| Depth: | 6.69 in |
| Height: | 17.31 in |
| Material: | Fiberglass |
| Mounting type: | Wall |
| Width: | 15.31 in |
| Manufacturer Name: | Vynckier Enclosure Systems |
| UNSPSC: | 39121324 |
| UPC: | 00635394013567 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$267.87 / Each
Typical price:$287.00 / Each
Quantity:
- Vynckier Enclosure Systems Enclosure, Series: VJ Series, 15.31 in Width, 6.69 in Depth, 17.31 in Height, NEMA 3/3R/4/4X/12/13, Hinged Cover, Lock: Padlock Latch, Wall Mount, -58 to 302 deg F, Fiberglass
VJ1614HWPL2 Application
For use with electrical junction boxes in highly corrosive environments and provide protection for equipment and operators from indirect electrical contactVJ1614HWPL2 Includes
Gasketed CoverVJ1614HWPL2 Item Features
- Enclosures are maintenance free and corrosion-resistant
- Designed to meet the Joint industrial Council (JIC) standards in the United States
- Bases and opaque covers are made from hot compression molded halogen free, self extinguishing fiberglass-reinforced polyester (FRP) that can withstand continuous temperatures from -50 to 150 deg C and momentary exposure to temperatures up to 200 deg C
- Gaskets are made from continuously poured polyurethane foam
- Molded on mounting flanges increase strength
- Corner ribs reinforce strength in the cover corners
- (1) stainless steel continuous hinge and (2) stainless steel padlock latches closure system
- https://youtu.be/n6o-ygyJlAA
VJ1614HWPL2 Standards
CSA Certified|CE Certified|RoHS Compliant|UL ListedSKU #1033762Part Number #VJ1614HWPL2UNSPSC39121324UPC00635394013567
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

