Part Number # 2202-1201
SKU # 2359701
2202-1201
WAGO 2202-1201 TOPJOB S feedthrough terminal block with Push-buttons
Part Number # 2202-1201
SKU # 2359701
Wago 2202-1201 Key Features
| Brand: | Wago |
|---|---|
| Part Number # : | 2202-1201 |
| SKU #: | 2359701 |
| Series: | 2202 |
| Suitable For Use With: | Terminal Block |
| Type: | 2-Conductor |
| Country of origin: | DE |
| Height: | 1.90 in |
| Length: | 1.29 in |
| Width: | 0.20 in |
| UNSPSC: | 39121410 |
| UPC: | 04055143848497 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
WAGO 2202-1201 TOPJOB S feedthrough terminal block with Push-buttons
Brand: Wago
Part Number: 2202-1201
Additional Description: WAGO-2202-1201 2-CONDUCTOR THROUGH TERMINAL BLOCK; WITH PUSH-BUTTON; 2.5 MM ; WITH TEST PORT; SIDE AND CENTER MARKING; FOR DIN-RAIL 35 X 15 AND 35 X 7.5; PUSH-IN CAGE CLAMP ; 2,50 MM ; GRAY W/LEVER 22021201 GREY
Catalog Description: 2-conductor through terminal block; with push-button; 2.5 mm²; with test port; suitable for Ex e II applications; side and center marking; for DIN-rail 35 x 15 and 35 x 7.5; Push-in CAGE CLAMP®; 2,50 mm²; gray
2202-1201 Standards
IEC 60947|UL 60079|IEC 60079|CNCA-C23-01|TP TC 012/2011|RoHS CompliantSKU #2359701Part Number #2202-1201UNSPSC39121410UPC04055143848497
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

