Part Number # 236-108
SKU # 2179585
Brand: Wago
236-108
WAGO 236-108 PCB terminal block
Part Number # 236-108
SKU # 2179585
$97.00 / 25Each
Typical price:$105.00 / Each
Wago 236-108 Key Features
| Brand: | Wago |
|---|---|
| Part Number # : | 236-108 |
| SKU #: | 2179585 |
| Amperage Rating: | 12 A |
| Dimensions: | 0.66 in H x 1.66 in W x 0.55 in D |
| Number of Poles: | 6 |
| Series: | 236 |
| Spacing: | 0.19 to 0.2 in |
| Temperature Rating (Degrees F): | -60 to 105 deg C |
| Type: | 8-Pole |
| Connection type: | Cage Clamp |
| Country of origin: | CH |
| Material: | Polyamide (PA66) |
| UNSPSC: | 39121459 |
| UPC: | 04044918766418 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$97.00 / 25Each
Typical price:$105.00 / Each
Quantity:
- WAGO, 236-108, Terminal Block, 8-Pole, Series: 236, 500 V, 12 A, 6 kV Power, 6 Pole, 0.2 to 0.24 in Wire Strip Length, 0.19 to 0.2 in Spacing, Cage Clamp Connection, -60 to 105 deg C, Polyamide (PA66), Gray, 0.66 in H x 1.66 in W x 0.55 in D Dimensions
236-108 Item Features
- PCB terminal strips with CAGE CLAMP connection, screwdriver actuation parallel or perpendicular to conductor entry
- Versions with Ex approval
- Mixed-color PCB terminal strips from factory
- Operating tools for factory wiring
- 45 deg conductor entry angle permits a wide range of applications and wiring options
- Set to metric or inch pin spacing by compressing PCB terminal strips or pulling them apart
236-108 Standards
RoHS CompliantSKU #2179585Part Number #236-108UNSPSC39121459UPC04044918766418
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

