Part Number # 250-108
SKU # 2273646
250-108
WAGO 250-108 PCB terminal block
Part Number # 250-108
SKU # 2273646
$52.80 / 40Each
Typical price:$57.20 / Each
Wago 250-108 Key Features
| Brand: | Wago |
|---|---|
| Part Number # : | 250-108 |
| SKU #: | 2273646 |
| Amperage Rating: | 8 A |
| Dimensions: | 0.657 in H x 1.161 in W x 0.472 in D |
| Number of Poles: | 8 |
| Spacing: | 0.138 in |
| Type: | Push Button |
| Wire Size: | 24 to 16 AWG |
| Connection type: | Push-In |
| UNSPSC: | 39121410 |
| UPC: | 04044918647465 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$52.80 / 40Each
Typical price:$57.20 / Each
Quantity:
- WAGO, 250-108, PCB Terminal Block, Push Button, 320 V, 8 A, 8 Pole, 24 to 16 AWG Wire, 0.33 to 0.37 in Wire Strip Length, 0.138 in Spacing, Push-In Connection, Polyamide, Gray, 0.657 in H x 1.161 in W x 0.472 in D Dimensions
250-108 Item Features
- Compact terminal strips with push-buttons
- Push-in terminations of solid and ferruled conductors
- Termination/removal of fine-stranded conductors via push-buttons
- 45 deg conductor entry angle provides easy, space-saving wiring
- Custom color combinations
- Terminal strips also available with spacers upon request
250-108 Standards
CSA|IEC/EN 60664-1|RoHS CompliantSKU #2273646Part Number #250-108UNSPSC39121410UPC04044918647465
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

