Part Number # 250-310
SKU # 2328906
250-310
WAGO 250-310 PCB terminal block
Part Number # 250-310
SKU # 2328906
$73.94 / 45Each
Typical price:$80.10 / Each
Wago 250-310 Key Features
| Brand: | Wago |
|---|---|
| Part Number # : | 250-310 |
| SKU #: | 2328906 |
| Amperage Rating: | 4 A |
| Dimensions: | 0.657 in H x 1.043 in W x 0.472 in D |
| Number of Poles: | 10 |
| Spacing: | 0.098 in |
| Type: | Push Button |
| Wire Size: | 24 to 20 AWG |
| Connection type: | Push-In |
| UNSPSC: | 39121410 |
| UPC: | 04050821573166 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$73.94 / 45Each
Typical price:$80.10 / Each
Quantity:
- WAGO, 250-310, PCB Terminal Block, Push Button, 320 V, 4 A, 10 Pole, 24 to 20 AWG Wire, 0.33 to 0.37 in Wire Strip Length, 0.098 in Spacing, Push-In Connection, Polyamide, Gray, 0.657 in H x 1.043 in W x 0.472 in D Dimensions
250-310 Item Features
- Compact PCB terminal strips with push-buttons
- Termination/removal of fine-stranded conductors via push-buttons
- 45 deg conductor entry angle provides easy, space-saving wiring
- Custom color combinations
- Terminal strips also available with spacers upon request
250-310 Standards
CSA|IEC/EN 60664-1|RoHS CompliantSKU #2328906Part Number #250-310UNSPSC39121410UPC04050821573166
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

