Part Number # 2604-3102
SKU # 2356860
2604-3102
WAGO 2604-3102 PCB terminal block
Part Number # 2604-3102
SKU # 2356860
$1.93 / Each
Typical price:$2.09 / Each
Wago 2604-3102 Key Features
| Brand: | Wago |
|---|---|
| Part Number # : | 2604-3102 |
| SKU #: | 2356860 |
| Amperage Rating: | 32 A |
| Dimensions: | 0.996 in H x 0.488 in W x 0.657 in D |
| Number of Poles: | 2 |
| Spacing: | 0.197 in |
| Type: | Lever |
| Wire Size: | 24 to 12 AWG |
| Connection type: | Push-In |
| UNSPSC: | 39121459 |
| UPC: | 04055143564717 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$1.93 / Each
Typical price:$2.09 / Each
Quantity:
- WAGO, 2604-3102, PCB Terminal Block, Lever, 630 V, 32 A, 2 Pole, 24 to 12 AWG Wire, 0.35 to 0.43 in Wire Strip Length, 0.197 in Spacing, Push-In Connection, Polyamide, Gray, 0.996 in H x 0.488 in W x 0.657 in D Dimensions
2604-3102 Item Features
- Push-in termination of solid and ferruled conductors
- Intuitive and tool-free operation
- Several clamping units can be held open simultaneously, simplifying the connection of multi-core cables
- Testing can be performed both parallel and perpendicular to conductor entry
2604-3102 Standards
CSA|IEC/EN 60664-1|RoHS CompliantSKU #2356860Part Number #2604-3102UNSPSC39121459UPC04055143564717
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

