Part Number # 2706-303
SKU # 2314933
2706-303
WAGO 2706-303 PCB terminal block
Part Number # 2706-303
SKU # 2314933
$5.57 / Each
Typical price:$6.03 / Each
Wago 2706-303 Key Features
| Brand: | Wago |
|---|---|
| Part Number # : | 2706-303 |
| SKU #: | 2314933 |
| Amperage Rating: | 41 A |
| Dimensions: | 1.181 in H x 1.28 in W x 1.024 in D |
| Spacing: | 0.49 in |
| Type: | Lever |
| UNSPSC: | 39121407 |
| UPC: | 04050821093459 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$5.57 / Each
Typical price:$6.03 / Each
Quantity:
- WAGO, 2706-303, PCB Terminal Block, Lever, 1000 V, 41 A, 3 Pole, 20 to 10 |AWG Wire, 0.43 to 0.47 in Wire Strip Length, 0.49 in Spacing, Clamp Connection, Polyamide, Gray, 1.181 in H x 1.28 in W x 1.024 in D Dimensions
2706-303 Item Features
- High-current PCB terminal strips with lever-actuated CAGE CLAMP connection
- Tool-free termination - fingers open/close levers
- Several clamping units can be held open simultaneously, simplifying the connection of multi-core cables
- Two solder pins per contact point for high mechanical stability
2706-303 Standards
UL 1059|IEC/EN 60664-1|RoHS CompliantSKU #2314933Part Number #2706-303UNSPSC39121407UPC04050821093459
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

