Part Number # 2787-2348
SKU # 2381296
2787-2348
WAGO 2787-2348 Data Base User Interface And Query Software
Part Number # 2787-2348
SKU # 2381296
$833.54 / Each
Wago 2787-2348 Key Features
| Brand: | Wago |
|---|---|
| Part Number # : | 2787-2348 |
| SKU #: | 2381296 |
| Input Voltage: | 550 V |
| Depth: | 5.118 in |
| Height: | 5.118 in |
| Width: | 4.72 in |
| Manufacturer Name: | WAGO Corporation |
| UNSPSC: | 43232306 |
| UPC: | 04055143907422 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$833.54 / Each
Quantity:
- WAGO, 2787-2348, 3-Phase, 550 V Input, 24 V DC Output, 50 to 60 Hz Frequency, DIN Rail Mounting, 4.72 in Width, 5.118 in Depth, 5.118 in Height
2787-2348 Application
Suitable for both parallel and series operation2787-2348 Item Features
- Power supply with TopBoost, PowerBoost and configurable overload behavior
- Configurable digital signal input and output, optical status indication, function keys
- Communication interface for configuration and monitoring
- Optional connection to IO-Link, EtherNet/IP , Modbus TCP or Modbus RTU
- Natural convection cooling when horizontally mounted
- Electrically isolated output voltage (SELV/PELV)
- Marker slot for WAGO marking cards (WMB) and WAGO marking strips
2787-2348 Standards
SEMI F47|EN 61010-1|EN 61010-2-201|EN 61204-3|UL 61010-1|UL 61010-2-201|RoHS Compliant|CE|IP20SKU #2381296Part Number #2787-2348UNSPSC43232306UPC04055143907422
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

