Part Number # 2857-550
SKU # 2287969
2857-550
WAGO 2857-550 JUMPFLEX signal conditioner
Part Number # 2857-550
SKU # 2287969
$929.06 / Each
Wago 2857-550 Key Features
| Brand: | Wago |
|---|---|
| Part Number # : | 2857-550 |
| SKU #: | 2287969 |
| Dimensions: | 4.13 in H x 0.88 in W x 4.21 in D |
| Series: | 2857 |
| Connection type: | Cage Clamp |
| Output current: | 4 to 20 A |
| Output voltage: | 2 to 10 V |
| UNSPSC: | 43232306 |
| UPC: | 04050821676997 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$929.06 / Each
Quantity:
- WAGO, 2857-550, Signal Conditioner, Adjustable, Series: 2857, Current Input, 24 V DC Input, 2 to 10 V Output, 100 A Input Current, 4 to 20 A Output Current, 3 kV Power, Cage Clamp Connection, 35 mm DIN Rail Mounting, -40 to 70 deg C, 4.13 in H x 0.88 in W x 4.21 in D Dimensions
2857-550 Item Features
- Both digital signal output and relay with changeover contact react to configured measurement range limits (on/off switching delay and threshold value switch function can be configured with up to two threshold values)
- Clipping capability for analog signal limitation to output end values
- Adjustable software filter
- Input/output response simulation via configuration display
2857-550 Standards
RoHS Compliant|EN 50121-3-2|EN 61010-1|EN 61373SKU #2287969Part Number #2857-550UNSPSC43232306UPC04050821676997
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

