Part Number # 737-112
SKU # 2391282
737-112
WAGO 737-112 Triple-deck PCB terminal block
Part Number # 737-112
SKU # 2391282
$16.91 / Each
Typical price:$18.32 / Each
Wago 737-112 Key Features
| Brand: | Wago |
|---|---|
| Part Number # : | 737-112 |
| SKU #: | 2391282 |
| Amperage Rating: | 21 A |
| Dimensions: | 1.732 in H x 2.402 in W x 1.22 in D |
| Number of Poles: | 36 |
| Spacing: | 0.197 in |
| Type: | Operating Tool |
| Wire Size: | 28 to 12 AWG |
| Connection type: | Clamp |
| UNSPSC: | 39121421 |
| UPC: | 04045454021924 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$16.91 / Each
Typical price:$18.32 / Each
Quantity:
- WAGO, 737-112, Triple-Deck PCB Terminal Block, Operating Tool, 630 V, 21 A, 36 Pole, 28 to 12 AWG Wire, 0.2 to 0.24 in Wire Strip Length, 0.197 in Spacing, Clamp Connection, Polyamide, Gray, 1.732 in H x 2.402 in W x 1.22 in D Dimensions
737-112 Item Features
- PCB terminal strips with screwdriver-actuated CAGE CLAMP connection
- High-density, triple-deck design for space-efficient wiring of multiple conductors in confined areas
- Custom marking for all termination levels
737-112 Standards
CSA|IEC/EN 60664-1|RoHS CompliantSKU #2391282Part Number #737-112UNSPSC39121421UPC04045454021924
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

