Part Number # 750-8100
SKU # 2322911
750-8100
WAGO 750-8100 Controller PFC100
Part Number # 750-8100
SKU # 2322911
$1113.20 / Each
Wago 750-8100 Key Features
| Brand: | Wago |
|---|---|
| Part Number # : | 750-8100 |
| SKU #: | 2322911 |
| Amperage Rating: | 300 mA |
| Dimensions: | 3.811 in H x 1.949 in W x 2.831 in D |
| Programming: | Instruction List (IL), Ladder Diagram (LD), Function Block Diagram (FBD), Continuous Function Chart (CFC), Structured Text (ST), Sequential Function Chart (SFC) |
| Temperature Rating (Degrees F): | 0 to 55 deg C |
| Type: | Male |
| Material: | Polycarbonate |
| Mounting type: | 35 mm DIN Rail |
| Manufacturer Name: | WAGO Corporation |
| UNSPSC: | 32151702 |
| UPC: | 04055143351805 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$1113.20 / Each
Quantity:
- WAGO, 750-8100, Controller, Male, 24 V DC, 300 mA, Instruction List (IL), Ladder Diagram (LD), Function Block Diagram (FBD), Continuous Function Chart (CFC), Structured Text (ST), Sequential Function Chart (SFC) Programming, 35 mm DIN Rail Mounting, 0 to 55 deg C, Polycarbonate, Light Gray, 3.811 in H x 1.949 in W x 2.831 in D Dimensions
750-8100 Application
For marine applications750-8100 Item Features
- Direct connection of WAGOs I/O modules
- 2 x ETHERNET (configurable)
- Linux 3.18 operating system with PREEMPT_RT patch
- Configuration via COCKPIT or Web-Based Management interface
- Maintenance-free
750-8100 Standards
RoHS Compliant|CE|IP20|IEC 61131-3SKU #2322911Part Number #750-8100UNSPSC32151702UPC04055143351805
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

