Part Number # 750-8208
SKU # 2347415
750-8208
WAGO 750-8208 Controller PFC200
Part Number # 750-8208
SKU # 2347415
$2976.31 / Each
Wago 750-8208 Key Features
| Brand: | Wago |
|---|---|
| Part Number # : | 750-8208 |
| SKU #: | 2347415 |
| Amperage Rating: | 670 mA |
| Dimensions: | 3.937 in H x 4.409 in W x 2.831 in D |
| Programming: | Instruction List (IL), Ladder Diagram (LD), Function Block Diagram (FBD), Continuous Function Chart (CFC), Structured Text (ST), Sequential Function Chart (SFC) |
| Temperature Rating (Degrees F): | 0 to 55 deg C |
| Type: | Male |
| Material: | Polycarbonate |
| Mounting type: | 35 mm DIN Rail |
| Manufacturer Name: | WAGO Corporation |
| UNSPSC: | 32151702 |
| UPC: | 04055143554220 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$2976.31 / Each
Quantity:
- WAGO, 750-8208, Controller, Male, 24 V DC, 670 mA, Instruction List (IL), Ladder Diagram (LD), Function Block Diagram (FBD), Continuous Function Chart (CFC), Structured Text (ST), Sequential Function Chart (SFC) Programming, 35 mm DIN Rail Mounting, 0 to 55 deg C, Polycarbonate, Dark Gray, 3.937 in H x 4.409 in W x 2.831 in D Dimensions
750-8208 Application
For marine applications750-8208 Item Features
- Programmable via WAGO-I/O-PRO V2.3
- Direct connection of WAGOs I/O modules
- 2 x ETHERNET (configurable), RS-232/485, CAN, CANopen, PROFIBUS DP Master
- Linux operating system with RT-Preempt patch
- Configuration via CODESYS or Web-Based Management interface
- Maintenance-free
750-8208 Standards
RoHS Compliant|CE|IP20|IEC 61131-3SKU #2347415Part Number #750-8208UNSPSC32151702UPC04055143554220
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

