Part Number # 787-1020
SKU # 2323761
787-1020
WAGO 787-1020 EPSITRON COMPACT power supply
Part Number # 787-1020
SKU # 2323761
$189.65 / Each
Wago 787-1020 Key Features
| Brand: | Wago |
|---|---|
| Part Number # : | 787-1020 |
| SKU #: | 2323761 |
| Amperage Rating: | 5.5 A |
| Frequency Rating: | 44 to 66 Hz |
| Series: | 787 |
| Type: | 1-Phase |
| Country of origin: | DE |
| Depth: | 2.32 in |
| Height: | 3.5 in |
| Output voltage: | 5 V DC |
| Width: | 2.83 in |
| UNSPSC: | 43232306 |
| UPC: | 04055143098816 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$189.65 / Each
Quantity:
- WAGO, 787-1020, Power Supply, 1-Phase, Series: 787, 100 to 240 V AC Input, 5 VDC Output, 5.5 A, 44 to 66 Hz Frequency, DIN Rail Mounting, 2.83 in Width, 2.32 in Depth, 3.5 in Height
787-1020 Application
Suitable for both parallel and series operation787-1020 Item Features
- Switched-mode power supply
- Natural convection cooling when horizontally mounted
- Stepped profile, ideal for distribution boards/boxes
- Overhead mounting is possible with derating
- Suitable for both parallel and series operation
787-1020 Standards
RoHS Compliant|EN 61010-1|EN 61010-2-201|EN 61204-3|UL 60950-1|UL 508|DNV GLSKU #2323761Part Number #787-1020UNSPSC43232306UPC04055143098816
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

