Part Number # 787-1616/000-1000
SKU # 2313729
787-1616/000-1000
WAGO 787-1616/000-1000 EPSITRON CLASSIC power supply
Part Number # 787-1616/000-1000
SKU # 2313729
$230.57 / Each
Wago 787-1616/000-1000 Key Features
| Brand: | Wago |
|---|---|
| Part Number # : | 787-1616/000-1000 |
| SKU #: | 2313729 |
| Frequency Rating: | 44 to 66 Hz |
| Input Voltage: | 300 V |
| Depth: | 4.685 in |
| Height: | 3.543 in |
| Output voltage: | 24 V DC |
| Width: | 2.04 in |
| UNSPSC: | 43232306 |
| UPC: | 04055143060462 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$230.57 / Each
Quantity:
- WAGO, 787-1616/000-1000, 1-Phase, 300 V Input, 24 V DC Output, 44 to 66 Hz Frequency, DIN Rail Mounting, 2.04 in Width, 4.685 in Depth, 3.543 in Height
787-1616/000-1000 Application
Suitable for both parallel and series operation , suitable for EMC 1 in conjunction with 787-980 Filter Module787-1616/000-1000 Item Features
- Switched-mode power supply
- Natural convection cooling when horizontally mounted
- Limited Power Source (LPS)
- Bounce-free switching signal (DC OK)
- Electrically isolated output voltage (SELV)
787-1616/000-1000 Standards
EN 61010-1|EN 61010-2-201|EN 61204-3|EN 60335-1|UL 60950-1|UL 508|UL 1310|DNV|NEC Class 2|RoHS Compliant|CE|IP20SKU #2313729Part Number #787-1616/000-1000UNSPSC43232306UPC04055143060462
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

