Part Number # 787-1616
SKU # 2356909
787-1616
WAGO 787-1616 EPSITRON CLASSIC power supply
Part Number # 787-1616
SKU # 2356909
$295.29 / Each
Wago 787-1616 Key Features
| Brand: | Wago |
|---|---|
| Part Number # : | 787-1616 |
| SKU #: | 2356909 |
| Frequency Rating: | 44 to 66 Hz |
| Input Voltage: | 300 V |
| Depth: | 4.705 in |
| Height: | 3.543 in |
| Output voltage: | 24 V DC |
| Width: | 2.04 in |
| UNSPSC: | 39121004 |
| UPC: | 04055143060455 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$295.29 / Each
Quantity:
- WAGO, 787-1616, 1-Phase, 300 V Input, 24 V DC Output, 44 to 66 Hz Frequency, DIN Rail Mounting, 2.04 in Width, 4.705 in Depth, 3.543 in Height
787-1616 Application
Suitable for both parallel and series operation787-1616 Item Features
- Switched-mode power supply
- Natural convection cooling when horizontally mounted
- Bounce-free switching signal (DC OK)
- Electrically isolated output voltage (SELV)
787-1616 Standards
EN 61010-1|EN 61010-2-201|EN 61204-3|EN 60335-1|UL 60950-1|UL 508|DNV|SEMI F47|RoHS Compliant|CE|IP20SKU #2356909Part Number #787-1616UNSPSC39121004UPC04055143060455
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

