Part Number # 787-1664/006-1000
SKU # 2298283
787-1664/006-1000
WAGO 787-1664/006-1000 Electronic circuit breaker
Part Number # 787-1664/006-1000
SKU # 2298283
$395.02 / Each
Wago 787-1664/006-1000 Key Features
| Brand: | Wago |
|---|---|
| Part Number # : | 787-1664/006-1000 |
| SKU #: | 2298283 |
| Amperage Rating: | 0.5 to 6 A |
| Dimensions: | 3.54 in H x 1.77 in W x 4.54 in D |
| Series: | 787 |
| Wire Size: | 0.31 to 0.35 in |
| UNSPSC: | 39121004 |
| UPC: | 04050821848318 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$395.02 / Each
Quantity:
- WAGO, 787-1664/006-1000, Circuit Breaker, 4-Channel, Series: 787, 24 V DC, 0.5 to 6 A, Cage Clamp Connection, 0.31 to 0.35 in Wire, IP20 Enclosure, 35 mm DIN Rail Mounting, -25 to 70 deg C, 3.54 in H x 1.77 in W x 4.54 in D Dimensions
787-1664/006-1000 Application
Adjustable for each channel via sealable selector switch787-1664/006-1000 Item Features
- Space-saving ECB with four channels
- Nominal current 0.5 to 6 A (adjustable for each channel via sealable selector switch)
- Active current limitation
- Switch-on capacity greater than 65000 uF per channel
- One illuminated, three-colored button per channel simplifies switching (on/off), resetting, and on-site diagnostics
- Time-delayed switching of channels
- Tripped message (group signal)
- Status message for each channel via pulse sequence
- Remote input resets tripped channels or switches on/off any number of channels via pulse sequence
787-1664/006-1000 Standards
RoHS Compliant|EN 61000-6-2|EN 61000-6-3|UL 508|UL 2367|DNV GLSKU #2298283Part Number #787-1664/006-1000UNSPSC39121004UPC04050821848318
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

