Part Number # 787-1668/000-080
SKU # 2367672
787-1668/000-080
WAGO 787-1668/000-080 electronic circuit breaker
Part Number # 787-1668/000-080
SKU # 2367672
$571.52 / Each
Wago 787-1668/000-080 Key Features
| Brand: | Wago |
|---|---|
| Part Number # : | 787-1668/000-080 |
| SKU #: | 2367672 |
| Amperage Rating: | 1 to 10 A |
| Dimensions: | 5 in H x 1.65 in W x 5.61 in D |
| Series: | 787 |
| Wire Size: | 0.31 to 0.35 in |
| Connection type: | Cage Clamp |
| UNSPSC: | 39121004 |
| UPC: | 04055143899345 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$571.52 / Each
Quantity:
- WAGO, 787-1668/000-080, Circuit Breaker, 8-Channel, Series: 787, 24 V DC, 1 to 10 A, Cage Clamp Connection, 0.31 to 0.35 in Wire, IP20 Enclosure, 35 mm DIN Rail Mounting, -25 to 70 deg C, 5 in H x 1.65 in W x 5.61 in D Dimensions
787-1668/000-080 Application
Adjustable for each channel via sealable selector switch787-1668/000-080 Item Features
- Space-saving ECB with eight channels
- Nominal current 1 to 10 A (adjustable for each channel via sealable selector switch or IO-Link interface)
- Switch-on capacity greater than 50000 uF per channel
- One illuminated, three-colored button per channel simplifies switching (on/off), resetting, and on-site diagnostics
- Time-delayed switching of channels
- Status message and current measurement of each individual channel via IO-Link interface
- Switch on/off each channel separately via IO-Link interface
787-1668/000-080 Standards
RoHS Compliant|EN 61000-6-2|EN 61000-6-3|UL 508|UL 2367|DNV GLSKU #2367672Part Number #787-1668/000-080UNSPSC39121004UPC04055143899345
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

