Part Number # 787-1685
SKU # 2379631
787-1685
WAGO 787-1685 Redundancy module
Part Number # 787-1685
SKU # 2379631
$452.52 / Each
Wago 787-1685 Key Features
| Brand: | Wago |
|---|---|
| Part Number # : | 787-1685 |
| SKU #: | 2379631 |
| Dimensions: | 5 in H x 1.65 in W x 5.42 in D |
| Input Voltage: | 24 V DC |
| Series: | 787 |
| Temperature Rating (Degrees F): | -40 to 70 deg C |
| Country of origin: | DE |
| Input current: | ??40 A |
| Output current: | 20 A |
| Output voltage: | 24 V DC |
| UNSPSC: | 43232306 |
| UPC: | 04055143534529 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$452.52 / Each
Quantity:
- WAGO, 787-1685, Redundancy Module, Series: 787, 24 V DC Input, 24 V DC Output, ??40 A Input Current, 20 A Output Current, -40 to 70 deg C, 5 in H x 1.65 in W x 5.42 in D Dimensions
787-1685 Application
Suitable for power supplies with PowerBoost and TopBoost787-1685 Item Features
- Redundancy module with low-loss MOFSET decouples two power supplies
- For redundant and fail-safe power supply
- Continuous output current 40 ADC, in any ratio of both inputs (e.g. 20 A / 20 A or 0 A / 40 A)
- Suitable for power supplies with PowerBoost and TopBoost
- Same profile as CLASSIC Power Supplies
787-1685 Standards
RoHS Compliant|EN 61010-1|EN 61010-2-201|EN 61000-6-2|EN 61000-6-3|UL 60950|UL 508|DNV GL|EN 61140|EN 61010-1|EN 61010-2-201|EN 61000-6-2|EN 61000-6-3|UL 60950|UL 508|DNV GL|EN 61140SKU #2379631Part Number #787-1685UNSPSC43232306UPC04055143534529
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

