Part Number # 787-832
SKU # 2237728
787-832
WAGO 787-832 EPSITRON PRO Power supply
Part Number # 787-832
SKU # 2237728
$710.12 / Each
Wago 787-832 Key Features
| Brand: | Wago |
|---|---|
| Part Number # : | 787-832 |
| SKU #: | 2237728 |
| Frequency Rating: | 50 to 60 Hz |
| Input Voltage: | 300 V |
| Depth: | 7.047 in |
| Height: | 6.417 in |
| Output voltage: | 24 V DC |
| Width: | 2.24 in |
| UNSPSC: | 43232306 |
| UPC: | 04045454993931 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$710.12 / Each
Quantity:
- WAGO, 787-832, 1-Phase, 300 V Input, 24 V DC Output, 50 to 60 Hz Frequency, DIN Rail Mounting, 2.24 in Width, 7.047 in Depth, 6.417 in Height
787-832 Application
Suitable for both parallel and series operation787-832 Item Features
- Switched-mode power supply with PowerBoost and TopBoost
- Switch off the output and minimize power consumption via stand-by input
- Output monitoring via DC OK contact
- Natural convection cooling when horizontally mounted
787-832 Standards
EN 61010-1|EN 61010-2-201|EN 61204-3|EN 61558-2-16|UL 60950|UL 508|RoHS Compliant|CE|IP20SKU #2237728Part Number #787-832UNSPSC43232306UPC04045454993931
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

