Part Number # 787-862
SKU # 2235994
Brand: Wago
787-862
WAGO 787-862 Electronic circuit breaker
Part Number # 787-862
SKU # 2235994
$525.43 / Each
Wago 787-862 Key Features
| Brand: | Wago |
|---|---|
| Part Number # : | 787-862 |
| SKU #: | 2235994 |
| Amperage Rating: | 10 A |
| Dimensions: | 62 in H x 1.575 in W x 6.417 in D |
| Connection type: | Push-In |
| Mounting type: | 35 mm DIN Rail |
| UNSPSC: | 39121004 |
| UPC: | 04045454909864 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$525.43 / Each
Quantity:
- WAGO, 787-862, Circuit Breaker, 10 A, Push-In Connection, 35 mm DIN Rail Mounting, 62 in H x 1.575 in W x 6.417 in D Dimensions
787-862 Item Features
- ECB with four channels (parametrizable)
- Time-delayed switching of channels
- Isolated signal contact
- Current and voltage monitoring via RS-232 interface and LCD
- Four active signal outputs for function monitoring
787-862 Standards
EN 60950|UL 508|EN 61000-6-2|EN 61000-6-3|RoHS Compliant|CE|IP20SKU #2235994Part Number #787-862UNSPSC39121004UPC04045454909864
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

